| O fetitza frumushica a întrebat:

Nu am ciclu menstrual încă şi nici nu mi-am început viaţa sexuală. Ştiu despre aceste lucruri din viaţa unei fete. Însă, mi-se scurge un lichid alb din zona intimă, un lichid incolor pe lenjeria intimă. Nu curge mult, doar câte puţin, zici că este spermă laughing Scuzatsi întrebarea, dar nu ştiu ce este şi de ce. Mi-e cam ruşine să pun întrebarea, dar nu am încotro.Nu i-aş spune mamei fiindcă nu ştiu cum.Este normal sau ce este? Îmi puteţi explica? Am auzit ceva de scurgeri vaginale, dar nu am înţeles la ce se referă. Vă mulţumesc! >:"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o scurgere vaginala normala care anunta prima menstruatie (va aparea in maxim 2 ani de la aparitia acestei scurgeri).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ai uitat sa spui anii! Nu e cumva prezenta dimineata, dupa vreau vis erotic?! Daca nu, poate fi leucoree, si poate fi si normal, dar si nu! In functie de culoare, miros, grad de vascozitate, etc, doar medicul ginecolog iti poate spune dupa ce faci analize!
Nu ar trebui sa iti fie rusine! Dece nu o intrebi pe mama?! - si ea a trecut sigur! prin asa ceva! Ea ar trebui sa-ti fie cea mai apropiata! Daca nu, du-te la medic, ori la scoala, daca aveti cabinet medical, ori direct la ginecolog, dupa ce ai fost la medicul de familie sa iti dea trimitere!
Nu amana, si mare atentie la igiena manuala!

| NickoS a răspuns:

Hai ca esti chiar tare, zici ca lichidul acela nu sti exact ce e, dar de sperma cum de sti cum arata? ("zici că este spermă" ). Sfatul meu e sa mergi si sa o intrebi pe mama ta ca de aceea se numeste MAMA.

| Roberta00 a răspuns:

Se numeste secretie vaginala si dupa asta mie la 3 luni mi-a venit menstruatia

| catthshshshs a răspuns:

Este o scurgere vaginala normala care anunta apropierea ciclului menstrual. Nu te ingrijora.

| raisa1993maria a răspuns:

Scuze dar conteaza si varsta pe care o ai!

| lil_2808 a răspuns:

Inseamna ca peste putin timp iti va veni ciclul! trebuie sa te pregatesti:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numeste secretie vaginala si nu e nimic rau! E absolut normal! ar trebui sa mentionezi cati ani ai! Poate iti dadeam mai multe explicatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii un lichid normal.nu e sperma...inainte de ciclul menstrual apare...

| šρяίηģ a răspuns:

Draga mea, acest lcru despre care ai mentionat tu este o scurgere vaginala normala. Probabil ca iti va veni menstruatia (nu astepta sa fie in curand pentru ca poate dura pana la 2 ani). Nu ai de ce sa te ingrijorezi.

| ralucagld a răspuns:

Este normal sa ai astfel de secretii mai ales daca inca nu ai menstra. poate fi un semn pentru marea sosire laughing fetele in general au astfel de secretii si dupa aparitia menstrei si inceperea vietii sexuale asa ca nu-ti face probleme:*

| cristina1999 a răspuns:

Deci in primul rand iti dau un sfat sa nu iti fie niciodata rusine sa vorbesti chestii intime cu mama ta ci din contra ea iti poate da raspunsuri mult mai clare si mai sigure decat oricine altcineva si niciodata nu iti va vrea raul.Iti spun asta din proprie experienta pentru ca eu una o sa regret mereu ca nu am avut curajul sa o vad ca pe cea mai buna prietena pe mama mea.Si referitor la intrebare este vorba despre primul semn ca vei avea celebra si nedorita menstruatie. E ceva normal nu e un motiv sa te sperii.Doar daca isi schimba culoarea si mirosul atunci trebuie sa mergi la un medic specialist dar pana atunci stai linistita si nu uita ca igiena este cea mai importanta pentru o femeie.Asa te mentii frumoasa si sanatoasa.Succes

| Silviaa a răspuns:

Inseamna ca in curand o sa ai parte de menstruatie dar de cat timp ai scurgerile?

| ela_6969 a răspuns:

Nu e o rusine sa intrebi...
totul e in regla cu tine si nu iti fa griji pentru ca e ceva normal.si eu am patit la fel ca tine...si intre perioadele de ciclu vei avea aceste scurgeri...