| cristinamihaelaiordan a întrebat:

Am 20 de ani si as vrea sa imi incep viata sexuala cu iubitul meu.
Ar trebui sa ma testez de candidoza sau de alte boli cu transmitere sexuala?
Am niste scurgeri vaginale, lichid alb-transparent si nu stiu daca ne va afecta. Ce imi recomandați?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Candidoza nu e boala cu transmitere sexuala, e doar in dezechilibrul al florei microbiene vaginale. Sunt boli care au transmitere sexuala si transmitere sanguina de exemplu infectia cu HIV, sifilis, hepatita C, etc dar cred ca ai avea cunostinta daca ai avea una dintre acestea. Foloseste prezervativul si eventual iubitul tau sa isi faca testele pentru STI daca a avut alte partenere sexuale.

| cristinamihaelaiordan explică (pentru Eireann):

Daca am candidoza, nu va fi mai dureros in timpul relațiilor intime?

| Eireann a răspuns (pentru cristinamihaelaiordan):

E adevarat ca poate cauza durere in timpul actului sexual dar nu tot timpul. Mai comuna e o senzatie de mancarime in zona vaginului. Esti sigura ca ai candidoza? Exista tratament si e destul de simplu dar nu intodeauna eficient.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca spui ca acum iti incepi viata sexuala, de ce te gandesti sa faci teste pentru boli cu transmitere sexuala?
La alea te gandesti cand ai mai avut deja raporturi sexuale. Ar trebui sa il intrebi si pe el daca a mai avut raporturi sexuale inainte sa fie cu tine.
Oricum, pentru linistea ta, e bine ca el sa-si puna prezervativ.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Neee, faceti linistiti.

| Emilian65 a răspuns:

Da,inainte de a face sex asigura-te ca nu ai probleme cu bolile sexuale.

| Sofer a răspuns:

Nu o sa afecteze. Dai înainte.

| Catalin77945 a răspuns:

Este ok, nu iti trebuie teste

| Tokyo44 a răspuns:

Fiind virgina nu prea văd necesar sa te testezi.
Singurul risc ar fi putut veni din sexul oral, dacă ar fi cazul.