| Littledoctor26 a întrebat:

Buna! Nu ma pot abtine de la mancare! Imi este mereu pofta de fast food, dulciuri si simt ca e un fel de viciu, adica nu pot scapa de ele. Pana acum un an imi mentineam o greutate ok si aratam chiar sexy, as spune, dar efectiv, de un an de zile m-am ingrasat 12 kg, nu imi mai gasesc motivatia sa slabesc, nu pot sa mai tin niciun regim si nici sport nu reusesc sa fac. Aveti vreo solutie si pentru mine? Multumesc! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca te poti abtine de la mancare, este doar chestie de vointa!
Solutia este sa nu mai intri in bucatarie tot timpul, decat dimineata si seara, cand mananci foarte putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am.

| Drimmero a răspuns:

Probabil apetitul tau bogat in mancaruri ce reprezinta bombe calorice e cauzat pe fond emotional sau psihic, o vizita la psiholog nu ar strica. Daca continui asa vei ajunge sa acumulezi mai multe kg si iti vei deteriora sanatatea. Cel mai probabil vei intra in depresie pentru ca vor fi mai multe probleme, aspect fizic modificat...in rau, nu-ti mai place ce vezi in oglinda, sanatate distrusa, atunci va trebui obligatoriu sa reduci dieta asta pentru ca iti vei pune viata in pericol. Eu zic sa iei masuri cat mai rapid ca lucrurile se inrautatesc.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Fi disciplinată. Si fă-o pentru că TE IUBEȘTI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 kg într-un an ca femeie?

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ho ma ia cu lamaie si tu si barbatii aia, asa greturi ce aveti laughing
La cati baieti singuri sunt la momentul actual ar accepta-o si cu 25 kg in pluswinking laughing

| sweetys a răspuns:

Nu te panica si nu te infometa. Pofta vine datorita alimentatiei nesanatoase. Stiu sentimentul destul de bine. Incepe prin a manca mancare facuta in casa. Si prin a consuma cat mai multe legume si fructe. Iar daca iti e pofta de o shaorma la ceva timp, nu ezita sa mananci. Incearca sa mananci inainte de a merge la magazin, pentru a nu mai cumpara prostii din impuls. Dar daca totusi ai mancat nesanatos cu o zi in urma, si inca ai pofta, mănâncă legume sau fructe( un mar, o portocala, morcov, poti sa iti faci o salata) sau poti sa iti cumperi tu ingrediente pentru sahorma, si pui doar carnea facuta la grill si legumele proaspete fara cartofi prajiti si sosuri( sau poti sa tai cartofii pai si sa ii bagi la cuptor). Ciocolata neagra/amaruie taie destul din pofta de dulce (grija la ce alegi fiindca majoritatea sunt doar cu numele). Si bineînțeles sport. Incearca sa constientizezi si sa analizezi situatia in care te aflii cand vrei ceva de la fastfood, iei fiindcă iti e foame si ca e cea mai rapida metoda si nu mai trebuie sa gatesti.

| BabaOarba a răspuns:

Daca ar exista solutii miraculoase, n-ar fi nimeni gras.

In cazul tau e mai multa psihica problema decat fizica. Asa ca ar trebui sa faci ceva sa nu te mai gandesti la mancare. Sa iti gasesti o alta preocupare placuta care sa inlocuiasca placerea mancarii. Apuca-te de un curs de ceva ce iti doresti sa faci, orice (dansuri, gatit, crosetat...). Este de ajuns o perioada de 21 de zile pentru a scapa de un obicei prost, in 21 de zile se spune ca te resetezi si nu mai simti acea nevoie.

| olixandru a răspuns:

Exista fast food sanatos cu putine calorii, dulciuri fara zahar.
Exista un regim cu 3 mese si 2 gustari pe zi, si multe altele in afara de asta, la care nu o sa te mai simti flamand. Daca nu poti sa faci sport cardio (sa alergi) incearca sa mergi pe jos, macar 30 de minute pe zi.

| paul123paul123 a răspuns:

Treci la mâncare naturala făcută acasă, legume, fructe, pui, dulciuri doar 1 data pe săptămână ex duminică, sport, după ex 2 săptămâni organismul se obișnuiește cu ce ii dai și îți cere din ce i-ai dat. Și spune-ti de fiecare dată nu când ai pofta, toate de ex la Dumnezeu.

| paul123paul123 a răspuns (pentru paul123paul123):

Sau folosește cuvântul niciodată, conștiința nu cunoaște cuvântul nu. Toate și vei reuși.

| PabloEscobarGaviria a răspuns:

De ce toata lumea cauta solutii la altii, cand solutia e chiar in mainile tale. Daca nu iti place cum arati, fa-ti un regim, asta nu inseamna ca nu mai poti manca. Mananca 3 mese pe zi, dar e importanta ora la care mananci, mic dejun, pranz, cina. Mananca calculat, fa sport, gasesteti motivatie si aia e. Ia-te de par putin, pai da, eeehaaa, pai ce-i asta, daca nu stai grasa, dar sa nu te uiti in oglinda si sa plangi. Ce tot atata cauti solutii, vrei sa fii arati bine ai grija de tine, vrei sa fii o grasa baga in tine pe neincetat.

| Fr13nd a răspuns:

Iti recomand sa apelezi la un nutritionist si sa aplici ceea ce iti recomanda.

| neverforgettiyourregretti a răspuns:

Fast food-ul si dulciurile dau dependenta. Dar dependenta nu e neaparat de mancare, ci ar putea sa fie de fapt de dopamina, care se secreta cand mancam fast food sau dulciuri.
Incearca sa fii in primul rand constient de dorinta de fast food/dulciuri in momentul in care apare. Gandeste-te la efectele pe termen lung pe care le aduce fast food-ul si zaharul.
Da, sunt bune la gust pe moment, dar intr-un an te-ai ingrasat 12kg + riscurile de boala ale sistemului digestiv /cardio vascular.
Fii constient, in momentul in care apare tentatia, ca prin "onorarea" tentatiei, viata ta va fi un pic mai rea.
Evitarea totala a fast food-ului si a zaharului procesat iti vor face viata incomensurabil mai buna.
Constientizeaza ca fast food-ul si zaharul ofera placere de moment cu repercursiuni grave asupra sanatatii si a vietii.
Alternativa tot timpul a existat, si exista de dinaintea fast food-ului. Cred ca stii foarte bine de diete/sport, lucruri pe care in final vei ajunge sa le practici ca substitutie pentru fast food si zahar in excess.
Success!

| SuperCoolDude a răspuns (pentru neverforgettiyourregretti):

Zice bine omu asta.

Dopamina este dependenta un care tu te aflii.

Insusi placerea le care o simti de la consumul acelor alimente, aia e problema.

Trebuie sa te autocontrolezi. Noi nu putem sa facem asta pentru tine.
Asa sunt si drogatii si alcoolicii, dependenti de o placere.

Schimba lucrurile pe care le consumi. Va fi greu o perioada, dar pe termen lung iti vei multumi.

E ca lasatul de tigari, prima luna e grea happy si stiu asta pentru ca m-am lasat acum 2 ani. Mancam de 5 ori pe zi si ma gandeam la fum sau inhalam fumul altora. Insa asa era creierul meu setat. Prin repetitie tu practic dezvolti un obicei. Aici e problema. Placerea ta repetata ai transformat-o in obicei, care acum te controleaza. Dar fii mai bun/a decat creierul tau si dependenta asta.

Eu zic ca e ca la tigari: e timpul sa te lasi.

Mananca fructe, gateste-ti ceva natural, mananca salate. Fast food-ul nu e natural, el contine foarte multe chimicale, iar lucrurile din comert au mult zahar procesat.
Iesi din capcana asta!