| hiphopgirl a întrebat:

Nu mi-a venit inca ciclul (aproape 13 ani) dar am scurgeri vaginale de mult timp. Cateodata imi pateaza mare parte din chilot si se imprima prin pantaloni si par uzi cateodata...ce se intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Inseamna ca urmeaza sa iti vina ciclul curand, pentru a evita patatrea pantalonilor foloseste protejslipuri zilnice

| JustmeV a răspuns:

Hello!
Este perfect normal, tuturor fetelor li se intampla.
Ca sa nu te patezi poti folosi http://www.google.ro/......tp?/imgres
http://www.google.ro/......tp?/search
Esti pe cale sa devii,, femeie''.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu te ingrijora!
Ciclul poate aparea oricand intre varsta de 10-16 ani.
Buna!
Este vorba de secretie vaginala!
Spuneai ca ai observat ca slipul tau se pateaza cu aceasta substanta vascoasa alb-galbuie.Aceasta secretie provine din vagin, fiind perfect normala.Ea previne uscarea vaginului, protejandu-te impotriva infectiilor.Majoritatea fetelor remarca aceasta secretie cu o vreme inaintea primei menstruatii.
Secretia e naturala si sanatoasa-si mama ta o are!
Cantitatea de secretie variaza pe parcursul ciclului menstrual, de la femeie la femeie.Majoritatea femeilor observa o secretie mai abundenta la jumatatea ciclului, cam in aceeasi perioada cu ovulatia(cand un ovul e eliberat de ovar), ceea ce se intampla de obicei cam cu 14 zile inaintea menstruatiei.Vei avea secretie o mare parte din viata ta adulta.Protejslipurile pot fii folosite zilnic pentru a te mentine proaspata, curata si a te simti confortabil!
Asta inseamna ca este un semn al venirii menstruatiei cat de curand.
Te pup!

| C26 a răspuns:

Buna. Este normal sa ai scurgeri vaginale.Este posibil sa-ti vina acum, sau mai tarziu.Nu te speria, la fete este normal, deoarece fetele acum se dezvolta mult mai repede, si organizmul se schimba.

| MD0 a răspuns:

O sa iti vina curand ciclul, dupa cum spui ca iti vin scurgeriile vaginale. Ca sa nu te mai patezi poti folosi un absorbant subtire si micut de la Discreet. Nu te speria, urmeaza sa iti vina menstruatia nu alta porcarie.