| anonimus1127 a întrebat:

Bună, sunt foarte răcită de două săptămâni și nu știu ce să mai fac. Am luat Theraflu, Nurofen, Strepsils, absolut tot. Ma doare gatul, nasul este infundat, iar, în același timp, îmi curge, nu am chef de nimic și tușesc. Ce îmi puteți recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauza vremii de afara au fost temperaturi anormale pentru sfarsitul lunii septembrie, si inceput de octombrie ca vara 30 de grade, si cum virușii nu au murit majoritatea dintre noi am racit, trebuie sa mergi la medic sa te consulte, sa-ti dea tratament, dar daca te simti rau si nu poti merge, cumpăra ti de la farmacie aspirină paracetamol si fervex, după ce faci fervex sa il bei cit mai fierbinte, stai in pat ia un halat pe tine si transpiră, o sa vezi ca a doua zi te vei simtii mult mai bine, ce varsta ai? Sanatate multa.Pentru tusă ia sirop de tusă sau intreaba farmacista ce i ti poate recomanda, multe medicamente se dau cu retetă, bea lapte cald cu miere, sau ceaiuri cu miere, sunt bune pentru gît.
Sanatate multa, ce varsta ai? Multumesc.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ce i ei aspirina bei fervex cald.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Usturoi.

| alina2k18 a răspuns:

Fugi la medic, pentru o raceala sau gripa tratamentul este de 5 -7 zile in nici un caz 2 saptamani.
Probabil ai o infectie care se trateaza cu altceva si o sa iti dea medicul tratament bun.

| anonimus1127 explică (pentru alina2k18):

Mulțumesc, am fost astăzi.

| Ineys a răspuns:

Sa mergi la medic?

| iamprettybored a răspuns:

Mergi la doctor dacă nu-ți revii. Câteodată ni se pare că știm noi mai multe decât un doctor.
De exemplu, în primăvară am fost și eu așa „răcită" de nici n-am putut ieși din casă, timp de 2 săptămâni până când am mers la doctor. Am aflat că n-aveam nicio răceală, ci rinită alergică. Am luat pastile pentru alergie și mi-a trecut în 2-3 zile.

N-ai de unde să știi ce ai și dacă te tratezi corespunzător.