| mulinobianco a întrebat:

Nu stiu ce se intimpla cu organismul meu. Simptomele sunt urmatoarele: Parul cade(s-a rarit mult ultimul an), se ingrasa repede, a 3-a zi deja miroase urit la radacina.(mentionez ca mai demult tinea si o saptamana! ), am si matreata, virfuri despicate, creste foarte greu. In general, transpir excesiv, in special sub axile, in zona intima si la laba picioarelor. Transpir fara a depune vreun efort fizic, iar uneori, imediat dupa baie, apare si mirosul neplacut (in citeva ore). Mentionez ca am candidoza(bucala, vaginala). Insa, nu stiu daca are legatura cu transpiratia si mirosul corpului. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| rocket1204 a răspuns:

Buna! Consider ca simpotmele tale corespund mai multor afectiuni care se determina una pe cealalta. In primul rand candidozele sunt cele vinovate. Trebuie sa stii ca flora intestinala are legatura stransa cu cea vaginala. Tocmai de aceea se spune ca atunci cand luam antibiotice si se deregleaza flora intestinala vom face si candidoza, motiv pentru care este bine sa luam probiotice pentru a preveni aparitia candidozei. Candidoza poate provoca mancarimi ale pielii, insa in ceea ce priveste scalpul si parul este o cauza total diferita ce nu are legatura cu candidoza. Nu intrerupe tratamentele pentru candidoze. Odata ce o vindeci pe cea vaginala iti va fi mai usor sa o vindeci si pe cea bucala. Matreata este de multe ori despitata gresit. Poti avea o boala a scalpului, iar aceea sa nu fie o matreata clasica. Poate este o problema endocrinologica, eu asa cred, din cauza transiratiilor si a metabolismului tau crescut. Iti recomand si te rog sa mergi la medicul de familie ori direct la endocrinolog. Pana reusesti sa iti faci programre iti recomand sa te speli pe cap cu bicarbonat de sodiu care calmeaza bolile scalpului si nu iti afecteaza nici parul. Dupa bicarbonat clateste sau stai 10 minute cu parul in otet de mere. Acesta are un pH potrivit parului si nu iti afecteaza nici scalpul. Sampoanele contin detergenti puternici (vezi pe ambalaj sodiu laureat sulfat) care iti irita pielea si iti scad mult pH-ul firului de par, ceea ce intretine problema ta. Multa santate!