| DelphhiN a întrebat:

nu stiu daca e categoria tocmai buna dar as vrea ceva raspunsuri concludente happy Deci, ma tot contrazic cu mama prietenului meu ca femeile deja plinute, dupa nastere ajung sa nu se mai poata ridica din pat, si intr un funal sa paralizeze si stiti voi. Cel putin asa ii spune ea prietenului meu, iar el se sperie, cred ca oricine s ar speria, acum nu stiu nici eu ce sa i mai spun am avut un caz in familie in care desi era plinuta inainte sa fie insarcinata, s a ingrasat pe timpul sarcinii dar dupa a slabit. Plus ca incerc sa i mai explic ca nu rice femeie se ingrasa cand e insarcinata. In concluzie ma ajutati cu cateva pareri, sa inteleg si eu pana la uma ce se intampla? si care ar pute fi consecintele? \eu cred ca mama lui totusi exagereaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Esti majora, deci ai peste 18 ani, ai facut o scoala, deci ai mai studiat cate ceva despre corpul omenesc, ai mai vazut femei gravide si inainte de sarcina si dupa.....Presupun,ca nici prietenul tau,nu este un "taca"! Asa ca stiti cum este cu transformarea corpului femeii in timpul sarcinii. Daca mama lui,crede altceva,este treaba ei.
Eu am fost slaba si inainte de sarcina, si in timpul,si dupa ce am nascut de doua ori! Alte femei,ce drept, se pot ingrasa, apoi, dupa ce nasc si alapteaza STIU SA AIBA GRIJA DE CORPUL LOR, CA SA FIE SANATOASE SI SA ARATE BINE! Altele.....este treaba lor, daca stau ca plachiile, baga in gura orice le cade in mana.
Totul depinde, de cata cultura ai si cum gandesti!

| SasNetRomania a răspuns:

Ai doar 18 ani deja te gandesit la copii? nu e prea devreme happy?
nu are dreptate nici mama, dar nici tu.
depinde fiecare femeie cum se "ingrijeste" dupa nastere.
dar iti pot spune clar ca orice femeie cand e insarcinata se ingrasa, altele mai mult altele mai putin dar se ingrasa! cum sa se sperie prietenul tau din cate stiu are aproape 30 ani, asa creier putin are? el ar trebui sa fie pe propriile lui puteri la varsta asta, altfel a trait degeaba pana acum.
si cum ziceam orice femeie se ingrasa dar unele mai mult altele mai putin, un copil sau 2 nu ar trebui sa fie o problema pentru o femeie care stie sa se intretina dupa aia, cu regim, sala cel putin 3 luni ...si multe altele happy
e doar o parere, crezi ce vrei.

| thezbx a răspuns:

Toate femeile se ingrasa cand sunt insarcinate. dupa sarcina pot sa revina la greutatea initiala, pot sa mai scada in greutate sau pot sa ramana cu kg in plus puse in timpul sarcinii, depinde de metabolismul fiacarei persoane. cazuri grave de paralizie sau cum spuneai tu, n-am auzit niciodata, deci inseamna ca sunt foarte rare

| Kirito21 a răspuns:

Evident ca exagereaza si femeile plinute raman insarcinate si nasc fara probleme. Este normal ca in timpul sarcinii femeia sa ia in greutate dar atat timp cat urmeaza un regim alimentar sanatos poate evita sa se ingrase foarte mult. Plus ca un regim sanatos pentru mama este benefic si pentru bebe.

| dellu a răspuns:

In timpul sarcinii iei in greutate sa zicem 10 kilograme (sau mai putin), cu tot cu copilul purtat in burta. Oricum, nu iei suficient in greutate cat sa ajungi la paralizie. La paralizie se ajunge din obezitate agravata.