| HereToHelp123 a întrebat:

O colega are helicobacer pylori. Daca a baut apa din sticla mea(am sters-o la gura sticlei), pot avea si eu? sad
Ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.puterea.ro/......98118.html
O zi b una:)

| BroascaCuElice a răspuns:

Transmiterea se face atât de la om la om (prin atingere, sărut etc.), cât şi prin vesela infestată, când se consumă alimente cu tacâmurile altor persoane.

| RAY a răspuns:

Asta e raspunsul stiintific, geniile de mai sus stiu mai mult decat stie stiinta moderna, raspunsul e exista o posibilitate, dar nu e nimic sigur

Helicobacter Pylori se transmite strict de la persoana la persoana. Modul de transmitere nu este complet cunoscut, ceea ce se stie este ca infectia cu H. Pylori se transmite pe 3 cai: fecal-orala (reprezinta principala modalitate de transmitere a infectiei in tarile slab-mediu dezvoltate prin intermediul apei contaminate sau a mainilor murdare), oral-orala (saliva, placa dentara) si gastro-orala (mai rar).
Care sunt principalele manifestari clinice determinate de Helicobacter Pylori?

| untu a răspuns:

S-ar putea! Sa mananci mult usturoi, cand va ajunge la stomac mor toate bacteriile care fac infectii la nivelul stomacului, mai ales care provoaca ulcere gastrointestinale! Sa bei si bors sau zeama de varza murata! Este foarte sanatos si curata intregul sistem digestiv!

| RAY a răspuns (pentru untu):

Usturoiul iritia mucoasa stomacala sti asta? http://www.click.ro/......de-usturoi

plus ca el nu ucide bacteria aia, ca daca ar ucide nu ar mai exista medicamente

| Clorox a răspuns:

Da!