| Ella581 a întrebat:

Bună.
O întrebare pentru doamne/domnișoare.
Am mers in urma cu o lună la medicul ginecolog pentru că eram de 3 săptămâni la menstruație, acolo am descoperit ca am și un chist de 2 cm..am primit tratament normens, colorocalcin și fiole ergomet, problema este că menstruația nu s-a oprit nici până acum iar mâine merg din nou la consult. Nu pot face testul Papanicolau și nici altceva pentru că sunt inca la menstruație și sincer...mă simt foarte incomod sa merg din nou așa la consult. O părere ceva? M-am gândit să iau o pastila de anticoncepționale sa opresc problema până după consult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Nu este menstruatie, ci hemoragie.
Daca ti s-a administrat chiar si o fiola de Ergomet intravenos, efectele ar fi trebuit sa se observe dupa cateva secunde. Daca ti s-a recomandat administrarea orala, este clar ca este nevoie de mult mai mult decat de clorura de calciu si Ergomet.Depinde mult de cate fiole iei pe zi si daca ai respectat tratamentul.

"Solutia" cu o pastila anticonceptionala sau mai multe, nu este o solutie reala, ci doar o actiune cu risc potential de a inrautati situatia actuala.In cazul in care in trecut ai luat anticonceptionale "la ghici" si fara o schema de tratament de la medic, sau fara analize hormonale prealabile, ar fi cazul sa mentionezi asta la urmatoarea vizita.Ar putea avea legatura.

Daca doresti un sfat sincer, schimba medicul sau daca nu ai fost 100% sincera cu el, ar fi cazul sa fii.
Rusine nu are de ce sa iti fie.Pentru acel medic, este total irelevant aspectul sangelui.In plus, este fix jobul lui sa opreasca hemoragia.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al gincolog si te va trimite la alte investigatii mai clare ca sa stie ce se intampla cu tine. Nu lua pastile anticonceptionale de capul tau ca nu sunt recomandate in anumite boli, chsuturi, fibroame sau tumori. Nu uita, anticonceptionalele pot fii cancerigene!
Mergi maine la medic si vezi ce ti se recomanda in situatia actuala!
Din pacate noi nu avem cum sa te ajutam!
Sanatate multa!