| Youdontgetmehighanymore a întrebat:

Hei,
In luna Mai am descoperit, in urma unui consult ginecologic, ca am sindromul ovararelor polichistice.
Medicul mi-a prescris anticonceptionale si niste solutii injectabile.
Anticonceptionalele nu le-am luat conform indicațiilor, uneori uitam sa iau. Trebuia sa merg la control, dar nu am putut ajungă încă.
Luna trecută am avut menstruație de doua ori: de pe 28 Iunie pana pe 8 Iulie, respectiv de pe 12 Iulie pana pe 15 Iulie.
Este posibil sa nu apăra menstruația luna aceasta?
In afara de sâni tensionați și câteva coșuri nu am alt simptom. De asemenea, lipsesc secrețiile care indica ovulația.
Cu toate acestea, am avut o secreției maronie, redusă cantitativ, pe 1 August.

E nevoie de un consult cu medicul ginecolog?
Pot consulta un medic ginecolog din alt oraș, in condițiile in care nu pot ajunge la medicul meu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Orice e posibil cand ai afectiunea asta, daca ai doar simptomele astea e foarte bine. Alte fete au acnee severa, par excesiv inclusiv pe fata, iau foarte mult in greutate si nu mai pot slabi, tot felul de chestii... daca observi altele care te deranjeaza poti merge la medic, la orice medic vrei, dar probabil va trebui sa platesti.

| anamariarot a răspuns:

Normal, poți merge la orice medic. Să ai grijă la kilograme.

| Youdontgetmehighanymore explică (pentru anamariarot):

La kilograme?

| anamariarot a răspuns (pentru Youdontgetmehighanymore):

Yup, pentru că țesutul adipos crește secreția de estrogen.

| RAY a răspuns (pentru anamariarot):

Ceea ce scade hormonul masculin nu?

| anamariarot a răspuns (pentru RAY):

Nu neapărat... în SOP e prezentă o cantitate mai mare de testosteron, de aici și hirsutismul.