| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am fost zilele trecute la medicul ginecolog deoarece eram la menstruație de aproximativ 3 săptămâni și aveam dureri puternice în zona pelvina, am aflat că am un chist de 2cm, dar nu este nimic grav a spus doamna, am primit tratament normens, clorocalcin și niște fiole ergomet. Am inceput tratamentul de 3 zile și nici o schimbare, durerile sunt la fel de puternice, chiar insuportabile. Este cineva care s-a confruntat cu aceasta problema? Am nevoie de un sfat. Pe Dna doctor o pot găsi abia joi la cabinet

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Nu stiu exact cat te ajuta, dar o sa iti spun ce as fi facut eu in locul tau si de ce.

Chisturile apar ca urmare a dereglarilor hormonale.In situatia ta as fi mers la endocrinolog.Asta, deoarece endocrinologul iti recomanda analize specifice si iti da tratament cu anticonceptionale in functie de rezultatele analizelor, astfel incat tratamentul hormonal sa suplineasca necesitatile hormonale ale organismului tau.
Unii ginecologi dau anticonceptionale "la ghici", ceea ce pare a fi valabil si in cazul tau si exista sanse sa nu fie fix ce iti trebuie tie, sau in cazuri mai rare, chiar sa faca mai rau.
Abia dupa vizita la endocrinolog si initierea tratamentului recomandat de acesta, ar fi bine sa mergi si la ginecolog (eu recomand mereu ginecologii barbati, dar tu faci cum simti ca e mai bine).

In orice caz, simptomele nu dispar atat de rapid, dupa doar 3-4 zile de tratament, dar daca ai posibilitatea si vrei sa ai siguranta ca totul va fi bine, mergi si la endocrinolog.

Multa sanatate!

| Pikasso a răspuns:

Buna! Pai n ai primit niciun antiiinflamator sau ceva pe langa astea?