| Yuuko a întrebat:

BUNA! O ruda de-a mea are diabet, fumeaza si nu tine regim asa cum ar trebui. Mananca dulciuri multe, mezeluri multe si nu face sport ca sa slabeasca, asa cum i-a recomandat doctorul. Are diabet de vreo 20 de ani daca nu ma insel, acum avand varsta de 41 de ani si s-a apucat de fumat acum un an. Ciocalata mananca de mai mult timp. Stiu ca de la diabet se moare, mai ales daca nu ti regim. As vrea sa stiu cam in cat timp se moare...crying NU VREAU sa par nebuna sau ciudata ca intreb asta, dar am auzit-o pe persoana respectiva spunand ca nu mai are mult de trait, cam 1-2 ani. Si vreau sa stiu daca chiar e asa. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cere parerea unui medic.

| Gabitzu246 a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, da daca nu tine regim, mananca si ciocolata si mai si fumeaza cred ca in 2 ani maxim decedeaza.Dar daca a avut niste complicatii si doctorul i-a spus ca nu mai are mult si eu as fi facut poate ca la fel ca el

| axnpictures a răspuns:

Depinde de tipul de diabet, daca au aparut sau nu complicatii, daca isi administreaza insulina (in cazul in care este insulinodependent), etc.
Intr-adevar, regimul trebuie respectat iar tratamentul urmat. In caz contrar, complicatiile pot sa apara in orice moment.