| Lov3Y0U a întrebat:

Salutare!
De puțin timp m-am apucat de fumat.
As vrea sa știu dacă e ok.
Adică știu ca nu e ok, dar vreau sa știu dacă scurtează mult din viata și chestii de genul.
Vreau sfaturi, va rog
De preferat de la oameni care fumează!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca nu-i OK!
Aici nu-i vorba de scurtat din viata, aici este vorba ca tutunul care provoaca cancerul de plamani, iar daca sistemul tau imunitar nu este foarte sanatos, poti face cancer de plamani si peste 2 ani, fara sa mai apuci 20 sau chiar 25 de ani.
Este dovedit deja ca fumatul provoaca cancerul d eplamani, ce vrei mai mult de atat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E ok

iti distrugi dantura
iti distrugi plamanii
puti
dai o groaza de bani

dar la urma urmei cine are nevoie de dinti, plamani si bani?

| Nemessys a răspuns:

Efectele fumatului asupra sistemul respirator:
- iritatia traheei si a laringelui;
- reduce functionarea plamanilor si cauzeaza insuficienta respiratorie datorita umflarii si limitarii areajului plamanilor;
- cauzeaza mucozitate excesiva in pasajele plamanilor;
- incapacitatea plamanilor de a curata si elimina substantele otravitoare se transforma in iritatii ale plamanilor.

Efectele fumatului asupra sistemul circulator:
- cresterea tensiunii arteriale si rata batailor inimii;
- strangerea vaselor de sange rezultand o scadere a temperaturii corpului;
- mai putin sange oxigenat in corp;
- sange aglutinant care este predispus la coagulare;
- vatamarea liniilor arteriale contribuind la artroscleroza (depuneri de grasime pe peretii arteriali);
- cresterea riscului de infarct datorita blocajelor in circulatia sangelui.

Efectele fumatului asupra sistemul imunitar:
- sistemul imunitar nu mai fuctioneaza bine;
- persoanele fumatoare sunt mai expuse la infectii;
- procesul de vindecare a organismului este mai lung.

Efectele fumatului asupra sistemul muscular si osos:
- reducerea circulatiei sangelui in zona extremitatilor (degetele mainilor si picioarelor);
- incordarea muschilor;
- reducerea masei osoase.

Alte efecte ale fumatului asupra corpului:
- iritarea si inflamarea stomacului si a intestinelor;
- cresterea riscului de sangerari gastrointestinale;
- reducerea simturilor tactile si gustative;
- aparitia ridurilor premature;
- risc ridicat de orbire si pierdere a parului;
- gingivita.

Efectele fumatului asupra barbatilor:
- reducerea nivelului de hormoni sexuali;
- impotenta cauzata de reducerea circulatiei sangelui in zona inghinala;
- cresterea riscului de cancer al sistemului reproducator incluzand si cancerul penian.

Eu zic sa te lasi cat mai poti. happy Daca tot vrei sa se termine viata asta mai repete, o poti face si prin alte metode. O fi ele mai dureroase dar macar, intr-o secunda esti pe cealalta lume. Adica serios... de ce dai bani ca sa iti faci rau? Ce rezolvi daca fumezi? Te crezi mai,, smecher" daca fumezi? Sau daca ai de gand sa imi dai un raspuns de genu,, ma face sa uit de probleme" sau,, ma relaxeaza" sau orice altceva. Pai omule. exista prieteni, exista iesiri, petreceri, cluburi, filme de comedie, m@sturbare ca si aia iti da cam aceleasi efecte. Insa aia macar e sanatoasa. Exista atatea si atea lucruri care te pot face pericit pe lume asta. Sincer. mai bine te imbeti o noatea dar macar te distrezi decat sa incepi sa fumezi.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Depinde acum, cu cât fumezi mai mult cu atât vei cheltui mai mulți bani ca să-ți irosești sănătatea. Viața nu știu cât de mult se scurtează, dar poți să dai într-un cancer de la fumat și atunci o să afli de la doctori cât de mult ți s-a scurtat viața. Fumatul te afectează în timp, pentru că este un obicei care odată instalat, greu mai renunți la el. Dar acum depinde și de stilul tău de viață și de organism. Nu te afectează dacă fumezi câte o țigară la cafea sau la o bere. Dar cu cât mai rar cu atât mai bine.