| LoVance0000 a întrebat:

Oameni buni, doresc să ştiu dacă voi ați pregătit cele necesare acasă dacă se anunță că toată lumea să aibă măşti şi etc. (din cauza virusului coronavirus)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Deja este paranoia,in primul rand ferestete de virusi fie ei ""chinezi"" sau ""romanesti"" spalate des pa maini cu sapun, ia suplimente de zinc si vitamina d,astea ajuta cu adevarat,cat despre acel virus din china el chiar daca apare in Romania el e un virus, daca ai sistemul imunitar bun nu ai ce sa patesti,sport, alimentatie santoasa, somn, sex astea ajuta cu adv, degeaba porti masca daca nu te speli pe maini cand pleci in oras si cand vi din oras spalate, masca ofera o protectie de 15% impotriva unui virus asa ca informatie

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu au aia in china, unde sunt organizati si unde au si focar de infectie si vrei sa avem noi in Romania unde nu e niciun caz si unde si iarna de ia prin suprindere in fiecare ianuarie?

| YuliaNNN a răspuns (pentru suntserios):

Daca ar ajunge la noi ar fi teroare la cum se pregatesc trepadusii de la ministere.

| suntserios a răspuns (pentru YuliaNNN):

Nu de autoritati mi-ar fi mi-e frica ci de indisciplina si idiotenia noastra. Sunt sigur ca daca s ar lua masuri bune la nivel de administratie s ar gasi prea multi gigei sa faca cum le trece lor prin cap, ca se stie ca romanul se pricepe la toate

| Drimmero a răspuns:

Dovada vieca mass-media mananca rahat cu polonicul si apoi ii serveste si pe altii. Nu mai fiti panicosi,, oameni buni, ca totul e o manipulare in masa cum au fost in toti anii, in fiecare iarna apare cate un ''virus'' prin lume care se extinde in 2 zile in Romania,, ma amuza cati cretini chiar cred asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ei, prostii. Noi avem scut divin. Ne protejeaza catedrala.

| J0B0MAT a răspuns:

Mai am de terminat testamentul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi-am făcut buncăr în caz că începe și WW3.

| Nemessys a răspuns:

Cum a ajuns ala in Romania asa repede?

| siriusblack98 a răspuns:

Da,eu m-am ascuns in pivnita cu rezerve de pufuleti si apa.

| ancaval a răspuns:

Doamne ferește!

| Digikey a răspuns:

Cand o sa aud de un milion de morti in Romania o sa -mi fac griji, pana atunci las prostimea sa se agite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu mi-am luat conserve pentru 1 an

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu vin cu pezmetii si buncarul, poate o punem de o petrecere ca de sfarsitul lumii, noi userii TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti copil mic., sau batran ai toate sansele ca virusul sa nu te afecteze deloc.
+ Nu traiesti in China

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Am si topor. Vine virusu, il ard la temelie...

| bmerry a răspuns:

Nu este cazul. Virusul nu este atat de periculos pe cât se prezintă și in nici un caz nu va lua o asemenea amploare încât sa fim nevoiți sa facem asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bmerry):

Nu, deloc, nu e periculos. Pentru ca se stie cit de deschisa e China cu informatiile privind problemele interne, inclusiv cele cu potential sa faca ravagii la nivel mondial. Sa-ti spui asta si cand vei crapa scuipind sange. P.S. Nu imi fac mari griji datorita distantei, insa daca ajunge la noi si incepe sa se raspindeasca, sintem mincati data fiind impotenta profunda de care dau dovada autoritatile.

| bmerry a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc pentru urare... dar nu ai înțeles nimic. Nu mai lăsa media sa îți spele creierul. Rata mortalității este mică raportata la numărul de îmbolnăviri, iar vestea buna este ca mulți s-au și vindecat. Înțeleg tam-tam-ul, e firesc sa fim precauți, potențialul de răspândire este intr-adevăr mare, dar nu e cazul sa ne gândim la cum ne vom ascunde in beciuri mâncând conserve. Dacă ai un organism sănătos nu trebuie sa te temi, corpul tău va învinge virusul. Am trăit in China 6 luni și știu despre ce vorbesc când spun ca oamenii sunt foarte preventivi. In timp ce noua ni se pare motiv de panica faptul ca ei au închis unele orașe, pentru ei este de fapt o metoda fireasca, de prevenție.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bmerry):

Discutam de CHINA! China care tortureaza milioane de oameni datorita convingerilor religioase, care recolteaza organe pe viu de la detinuti abuziv, care face ravagii in Taiwan de cateva luni bune.

| bmerry a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aualeu, pai dacă acuzi chinezii de tortura pe baza convingerilor religioase, înseamnă ca arabii sunt floricele. Cultura chineza (budismul in general) e cea mai toleranta când vine vorba de diversitate religioasă...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bmerry):

Lasa cultura. Statul chinez e de o dementa dictatoriala ceva de speriat. Nu discutam de ce s-a intimplat in piata Tiananmen in 1989, ci de ce se intampla ACUM in Taiwan. Si e mult mai nasol decat ce se aude prin presa. Stiu asta de la un coleg care a trait acolo pana de curand, fiind cetatean american si predind la universitate.

| Yohei a răspuns:

Nu cred ca va ajunge la noi, e o prostie ce se întâmplă

| PașaHassano a răspuns:

Pe tine te apara prostia, cel mai divin scut