| Patrecea a întrebat:

Bună oameni minunați.
Vreau sa imi pun piercing in buric acasa,sa mi-l puna o prietenav
Spun de pe acum, da,stiu exista riscuri de infectare si tot felul, dar imi asum
Vreau sa stiu de ce am nevoie, stiu ca am nevoie de ceva branula, nu? Asta cred ca se cumpara de la farmacie, dar ce fel de branula, cum sa ii zic femeii de acolo sa imi dea si ce să fac si ce sa folosesc ca sa evit infectarea?
Si daca o sa am o infecție ferească Dumnezeu ce trebuie sa fac?
Stiu ca totul trebuie sterilizat, sa se foloseasca mănuși si sa se faca intr-un loc curat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

La asta ma si asteptam... in primul rand nu sunt de acord cu astfel de chichreze, nefolositoare si dezgustatoare, pe langa faptul ca este aproape garantat sa faci infectii.
Mai rau e cu septicemia, de la aia nu mai scapi cu una cu doua, mai o bataie de la mama, mai o palma, daca faci septicemie risti sa mori dat fiindca nu o vei face intr-un mediu absolut steril, unde sansele de infectie sunt minime, prin aer circula bacterii de asemena.

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ce faci daca s-a infectat: scoti prostia din piele, dezinfectezi cu antiseptice precum betadina si lasi rana sa-si revina.
In prima faza, nici n-ai nevoie de asa ceva.

| Patrecea explică (pentru LPCTSTR):

Chiar dacă răspunsul e cam dur, iti multumesc ❤?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Branulă gri, dar nu înțeleg de ce te încăpățânezi să faci asta când există atâtea saloane.

| Patrecea explică (pentru anonim_4396):

Am 16 ani, si maică-mea nu imi dă acordul

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Patrecea):

Draga noastra, treaba e simpla - vrei sa mori, sau vrei sa iti faci un piercing in buric? Daca raspunsul e al doilea, si cred ca ala e, din ce am inteles - baga-ti mintile in cap si ASTEAPTA! Nu de alta, dar vara asta nu vor mai fi festivaluri si cel mai probabil nu vei avea pe unde sa iti expui piercingul respectiv. In momentul asta - si inca vreo doua luni de acum incolo, cel mai probabil - NU VREI sa ajungi la spital. Oricum sunt nosocomiale si alte minunatii pe acolo, insa fix acum NU VREI sa ajungi la spital. Mai bine petrece timpul asta pentru a ii intra maica-tii sub piele si a obtine acordul pentru a putea sa faci treaba asta intr-un loc serios, nu acasa cu metode improvizate. P.S. Mi se par misto piercingurile, nu m-as impaca personal cu asa ceva infipt in mine, dar nu as avea probleme daca partenera ar incepe sa isi gaureasca diverse zone. Bine, ideal e sa fie o limita la treaba asta, mi se par mai riscante din multe puncte de vedere decat tatuajele. Ai grija ca nu mai ai mult si o sa fii majora. Dupa aia poti sa iti faci ce vrei tu, important e sa stii ce faci. happy

| Patrecea explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok,o sa o conving pe maică-mea, nu de alta, dar m-am cam inspăimantat?
multumesc din suflet pentru sfat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Patrecea):

Cel mai bine e sa fii la unison cu parintii, chiar daca in adolescenta apar mereu diferente de mentalitati. Nu e musai sa ii aduci pe aceeasi lungime de unda cu tine, ci e suficient sa ii faci sa inteleaga anumite lucruri.

| Patrecea explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc, apropoo am convinso pe mama ...nu iti vine sa crezi, dar acum ne facem amândouă? si la salon

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Patrecea):

Eeeh, alta viata!

| LPCTSTR a răspuns (pentru Patrecea):

La asta ma si asteptam... in primul rand nu sunt de acord cu astfel de chichreze, nefolositoare si dezgustatoare, pe langa faptul ca este aproape garantat sa faci infectii.
Mai rau e cu septicemia, de la aia nu mai scapi cu una cu doua, mai o bataie de la mama, mai o palma, daca faci septicemie risti sa mori dat fiindca nu o vei face intr-un mediu absolut steril, unde sansele de infectie sunt minime, prin aer circula bacterii de asemena.

| Nume6 a răspuns:

Îţi răspund imediat la întrebare, am fost afară să mă dau cu capul de stâlp după ce am citit întrebarea ta.

| Patrecea explică (pentru Nume6):

Stiu,e ceva ce nu e ok ce fac ...nu mă mir că ai reacționat asa