| Lavinia0909 a întrebat:

Pe 24 februarie am facut un avort, iar pe 27 până pe 3 martie mi-a ținut menstruația(cu cheaguri), toate bune. Pe 7 aprilie mi-a venit menstruația și mi-a ținut până pe 11. (totul a fost normal). Însă, mi-a revenit din nou pe 27(aprilie) care a ținut doar 2 zile și mi-a curs doar cheag. Normal trebuia să-mi vină acum pe 7 și nu a apărut.
De ce mi-a venit de 2 ori luna trecută? și acum deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

După un avort, tot organismul se DEREGLEAZĂ hormonal - deci, sunt posibile diverse "ciudăţenii"...

Menstruaţia ar fi trebuit să vină, în general, în termen de o lună de la avort - dar, NU este o "regulă generală" pentru asta!

E posibil ca sângerarea din 27 aprilie să fi reprezentat menstra normală, ciar dacă a apărut mai devreme şi a durat doar 2 zile.

Oricum, ar fi ( fost ) indicat un control ginecologic şi o ecografie ovariană!

Toate cele bune.