| Rebe82827 a întrebat:

Buna. Pe 7 am avut menstruatia iar ea a durat 3-4 zile, ca de obicei. De 4 zile am scurgeri maronii. Nu am alte simptome specifice. Menstruatia mi-a venit de 2 ani. Sunt motive de îngrijorare in legătură cu scurgerile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu sunt motive de ingrijorare, Rebe.

| Floridori a răspuns:

Este normal ca la inceputul menstruatiei, sau la sfarsitul ei, sa ai parte de astfel de scurgeri.
Sangele maroniu este doar sange oxidat. Daca nu are miros neplacut, sau scurgerile nu au o textura diferita (spumoasa, sau cu cocoloase), nu este nimic ingrijorator, cat timp sangerarile menstruale (deci atat sangerarile mai abundente, cat si zilele in care se prezinta aceste sangerari mai usoare pe care le experimentezi acum), nu depasesc 10 zile, sau, daca ai parte doar de sangerari mai abundente, sa nu depaseasca 7 zile.