| andreeamitoi a întrebat:

Am 13 ani, iar in data de 3 mai am avut mestruatie pentru prima data. Atunci scurgerile au durat 3 zile si au fost scurgeri maronii cu rareori pete de sange. Cam la 55 zile a inceput al doilea ciclu menstrual, adica acum 2 zile si am tot numai scurgeri maronii. Intrebarea mea este: E normal acest lucru? Este neaparata nevoie de un consult? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Da,este absolut normal, nu iti face griji! Asa e la inceput, scurgerile sunt maronii, iar dereglarile nu lipsesc. Vorbeste deschis si cu mama ta, mai cere-i sfaturi.In rest, stai linistita! Numai bine!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este debutul unei viitoare menstre.
Te poate ajuta pentru reglarea sa ceaiul de crețișoară.
Ai grijă de tine.
Pa, pa.

| andreeamitoi explică:

Multumesc tuturor pentru raspuns!

| OoBunnyoO a răspuns:

La început nu contează foarte mult, iar primele menstruaţii sunt un pic diferite de restul. Mai aşteaptă o lună, două şi vezi cum evolueză. La început, pentru multe fete menstruaţia este nergulată şi se reglează în timp, asta este un factor pentru care nu ar trebui să îţi faci multe griji. Dacă şi după câteva luni are aceeaşi culoare, nu strică să faci un consult medical.

| aveam14ani a răspuns:

Este inormal, nu te speria si vorbeste cu mama ta, iti va da sfaturi.desi nu mi-a venit, asa a patit sora mea de aceeasi varsta.happy

| FailL a răspuns:

Este normal, pana se regleaza.

| Yoana3 a răspuns:

Este normal

| AndreLove a răspuns:

Buna scuze ca intreb : Cam pe la ce varsta vine menstruatia? ( Scuze, e mai intim dar inca nu mi-a venit si as vrea sa te intreb )

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreLove):

Apare cam la 11-12 ani.Intra pe www.noifetele.ro/,www.libresse.ro/ sau www.always.ro/.Te ajuta site-urile.

| AndreLove a răspuns:

A gata 13 ani Multumesc!