| ştrumf_8528 a întrebat:

Pe mama o doare foarte tare spatele acolo jos, fix unde se termina coloana vertebrala. Spune ca o doare inauntru...si durerea se duce in jos pe picior. Vi s-a intamplat asa ceva? Ce ar putea lua ca sa ii treaca? Durerea ii este insuportabila de cateva zile. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o criza de sciatica. Trebuie sa se unga pe zona dureroasa cu un antiinflamator (ketonal gel), sa isi puna supozitoare cu Diclofenac si, cel mai important, sa stea cateva zile in pat, pe o parte cu genunchii usor indoiti. 3-4 zile nu are voie sa se duca decat la baie. Cel mai important este repausul in problema ei.

| drifter_5260 a răspuns:

Trebuie sa stea linistita. Daca este sciatica, pentru asta nu este remediu, se merge cu ea toata viata.Un examen RMN ar fi indicat pentru asta ( e costisitor ce'i drept ) dar nu e de joaca cu sciatica.