| Mogiojojo a întrebat:

Pentru cei care au avut probleme cu memoria: ce medicamente/ suplimente ati luat ca sa va imbunatatiti memoria vizibil? Adica nu vreau zvonuri sau nu vreau chestii pe care le-ati incercat si au mers asa-si-asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Lecitina + ulei de peste, luat zilnic cate o doza (o lingura), dimineata, pe nemancate.
Tratamentul are efect foarte bun pe TERMEN LUNG, adica se ia de la minim 6 luni inainte de examene.

Se poate folosi ceai de Gingko Bilboa, care are efect deja in 1-2 zile, dar NU se bea mai mult de 3 cani /saptamana si nu mai indelungat de 3 luni!

Ceea mai buna metoda de invatare este ceea a "Notita notitelor".
1. Se citeste intregul material si se fac notite pe capitole /sub-capitole /idei principale /idei secundare etc. cat mai detailat.

2. La a doua trecere iti reamintesti materialul, uitandu-te doar la notitele facute inainte, aducandu-ti aminte de toate detaliile invatate. Iti faci din nou notite, dar cat mai scurte, doar ideile principale si secundare.
Doar in caz de forta majora (daca ceva nu-ti aduci nicicum aminte) vei deschide din nou cartea, sa citesti din nou de acolo!

3. Repeti re-aducerea in minte a intregii materii, pe rand, sistematic, conform punctului anterior (2), pana cand noile notite vorcuprinde doar titlurile capitolelor principale.

Parcurgand astfel materia intreaga de 4-5 ori, rezultatul va fi uimitor: cand cineva te va intreba orice mic detaliu, iti vei aduce aminte de el foarte repede siexact. Iar aceasta memorare va fi pe ani buni, chiar daca nu te vei folosi de el intre timp!
Insa, cele memorate vor face parte si din bagajul tau de cunostinte, ceea ce iti va ridica nivelul de inteligenta si capacitatea de a combina multe notiuni laolalta, la nevoie.

3.

| Mogiojojo explică (pentru Bula):

Nu am de invatat la nimic. Nu sunt la scoala/ facultate doar ca uit chestii simple si esentiale cum ar fi sa inchid usa la intrare, uit lucruri foarte importante.

| Bula a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu-ti cunosc varsta, dar mie mi-a folosit foarte mult cura de ceai cu Gimgko Bilboa.
Timp de 2-3 luni, cate 2-3 cani de ceai saptamanal.
Cura se poate face de 1-2 ori anual.

| Antopuff a răspuns (pentru Mogiojojo):

Daca se intampla asta des ar trebui sa mergi la un consult neurologic ca nu e normal.

| Mogiojojo explică (pentru Antopuff):

Stiu ca nu e normal. Sunt un calvar.

| Antopuff a răspuns (pentru Mogiojojo):

Mergi la un neurolog sa iti faci un RMN sau un CT sa vezi care este cauza.

| Mogiojojo explică (pentru Antopuff):

Am eu bani de RMN?

| Antopuff a răspuns (pentru Mogiojojo):

A fost doar un sfat. Acum tu decizi daca e bine să cauti cauza sau tratezi doar simptomele.

| MadRaven a răspuns:

Magneziu și lecitină. Lecitina își face efectul în timp, pentru un efect imediat iau piracetam. Piracetamul nu e neapărat pentru memorie, e mai mult pentru concentrare și oxigenarea creierului.
Deși pare clișeic, un stil de viață sănătos face minuni când vine vorba de sănătatea psihică. Măcar 5 minute de exerciții cardio înainte să înveți ajută mult.
La fel și alimentația. Un corp sănătos înseamnă o minte sănătoasă. Asigură-te că mănânci alimente relativ sănătoase, stai departe de junk food și de excesul de zahăr. Așa nu o să te mai simți mereu obosit si fără chef de nimic, mai ales de învățat. Mănâncă multe nuci și semințe și în general optează pentru alimentele care sunt bune pentru organism, nu pentru "limbă".

| AvalohAlyn a răspuns (pentru MadRaven):

De unde iei Piracetam in Romania și cum ai reușit să îl iei? Cu reteta de la specialist? Sau se poate lua și la liber? mersi

| MadRaven a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Se poate lua la liber, nu-ți trebuie rețetă. Găsești în aproape orice farmacie și sunt chiar ieftine, undeva la 5 lei cutia.

Răspuns utilizator avertizat
| LaraClarice a răspuns:

Lecitină, dar trebuie luată cu cel puțin o lună. Adică nu are efect peste noapte, la 21 o iei și dimineață la 10, poți memora romane. Nu. Și nu cred că există un astfel de medicament.
Ai putea incerca sa mănânci sănătos. Ajută destul de mult. Caută pe net alimentele care ajută concentrarea.
De asemenea, trebuie sa îți exersezi atenția și procesul de memorare, pentru că oricât de multe medicamente sau suplimente ai lua, daca nu ai exercițiu, degeaba.
Fa totul cu calm, sigur o sa reușești!
Mult succes!

Keep calm,
You can do it!

| Ionut_Pavel_1993 a răspuns:

Abilify, eu nu iau adjuvanti pentru imbunatatirea memoriei pentru ca momentan consider ca e la nivelul optim cat sa n-am batai de cap si nici sa ma plang ca nu sunt fericit de parca mi-ar trebui un incarcator special de fericire. depinde si ce probleme cu memoria ai, vorbim totusi de memorie si nu de un hardisk banal din 95 care mai merge si el ca doar e conectat la sursa. imbunatatirea memoriei vine odata cu imbunatatirea organismului o memorie sanatoasa are nevoie de un organism sanatos in primul rand, de un suflet vizibil fericit si implinit, de meditatie mindfullnes, soulfsghfhetc, daca vrei ceva vizibil si intr-adevar fineess... incearca sa nu mai spui nimic negativ despre tine timp de 3 zile, 3 saptamani, 3 luni si vezi ce se intampla cu memoria ta si restul componentelor tale care mai functioneaza.