| anonimfgm a întrebat:

Salut :
-sunt baiat
-am 16 ani
-60 de kg si in jur de 1.73 inailtime
Si o mare probleme, desi am aceasta varsta inca nu am ajuns la pubertate, nici macar asa putin, arat precum un copil de 10 -11 ani si nu prea cred ca in urmatorii ani o sa se schimba mare lucru cu mine. Este o chestie destul de rusinoasa si nu multa luma o intelege.

Ceea ce vreau eu de la voi este sa imi spuneti ce sa fac, ceva pastile,suplimente,vitamine sau alte chestii medicamente cu testosteron habar nu am. nu vreau sa imi spuneti chestii de genul : ca nu are nimic,sa mai astept,sa fac sport,sa nu fumez, droghez, chestii ca nu se pune problema, iar in ceea ce priveste asteptatul, odata ce in 16 ani nu a inceput procesul de TRANSFORMARe este ceva gresit, o problema mare.
Nu am pic de mustata, sau par in parti intime doar inaltimea si greutatea ma mai salveaza de la o umilinta totala.
ajutati-ma va rog cu sfaturi FOLOSITOARE repet FOLOSITOARE care sa ma ajute sa pun capat acestei probleme. TY

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Damasc a răspuns:

Ma...ce sa zic parerea mea este sa nu faci o tragedie din asta,fiecare este asa cum e,poate tu arati fizic mai diferit decat altii dar completezi prin faptul ca ai o gandire mai matura decat altii de varsta ta,sau prin alte caracteristici,poate excelezi in vreun sport, ai un anume talent nu stiu, incearca sa-ti gasesti si calitatile si evalueaza-le, sunt sigur ca ai mai multe decat defecte.Din pacate acest raspuns nu te va ajuta, deoarece traim intr-o lume materialista si egoista care se bazeaza in primul rand pe cum aratam si cu ce ne imbracam si pe urma ce fel de persoane suntem si ce gandim. Daca crezi ca este o problema medicala vorbeste cu parintii tai eventual si mergi la un doctor, nu stiu cat de grava este situatia.Asa eram si eu mai acum cativa ani,pana sa imi dea barba,mergeam in fata oglinzii si ma dadeam cu bigul pe fata in speranta ca imi va creste par, chiar daca aveam numai puf, dar eram obsedat de faptul ca majoritatea prietenilor mei au mustata/barba si eu nu am. Vroiam sa ating cat mai repede nivelul de maturizare si asa sunt toti, iar cand a venit acel moment, mi-am dorit sa fiu din nou baiatu ala fara barba laughing deci bucura-te ca te maturizezi mai tarziu.Asta e parerea mea repet, acum nu stiu ce fel de probleme ai, poate chiar tine de probleme medicale iar povestile mele nu te ajuta cu nimic, tu trebuie sa stii mai bine.Bafta!

| error1234 a răspuns:

Du-te la un doctor sa te examineze...altceva la ce te-ai astepta pe un site in care se pun intrebari de genul "Stiti cand o sa apara alt episod din serialul NINI"

| Azµre a răspuns:

Un atu la femei, nu fi fraier.

Răspuns utilizator avertizat
| cristianobughi a răspuns:

Toate la timpul lor!