| Laariss a întrebat:

pentru cunoscatori cam cate calorii trebuie sa consume in general o persoana care vrea sa slabeasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Intrebare buna, raspunsuri idioate.

ok fii atent aici:
daca eu imi mentin greutatea la 3000 calorii pe zi si tu ti-o mentii la 2000, atunci eu daca mananc 2500 slabesc, tu te ingrasi.

deci, daca vrei sa stii cat sa consumi sa slabesti, trebuie sa stii TU ca persoana cate calorii iti trebuiesc pentru a-ti mentine greutatea. pentru ca eu daca mananc cum zice aia 1500 slabesc peste 10 kg in 5 zile, dar s-ar putea ea la 1500 sa nu slabeasca deloc. este pur dependent de metabolism + activitate.

un ectomorf la 1500 calorii pe zi e bat. un endomorf s-ar putea sa prinda greutate la caloriile alea.

toate ca toate 500 calorii cum recomanda aia este ANOREXIC. mult prea putin. orice doza recomandata de orice se calculeaza la o medie de 2000, oricat de slab sa fii nu scazi sub 1200 de calorii pe zi ca o dai in altele. 500 calorii sau 600-800 inseamna boli sigure. 600 calorii au 70g nuci. poti manca intr-o zi doar 70 de nuci?

astia isi dau cu parerea doar de dragul de a posta ceva.

in concluzie: afla cate calorii iti trebuie pentru a iti mentine greutatea si din alea scazi 150 daca faci sport sau 300 daca nu faci sport. cam aia este regula.

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mai multe decat ingereaza, nu e logic?

| pinkroz a răspuns:

600-800

| elenaQwerty a răspuns:

Depinde cat vrea sa slabeasca si in cat timp. De exemplu, daca vrei sa scapi de jumatate de kg pe saptamana, asta inseamna 3500 kcal si daca ai imparti 3500 la 7 zile, ti-ar da 500 kcal pe zi.
Deci ar trebui ca in fiecare zi sa iesi pe minus cu 500 de kcal. Recomandat e sa arzi prin sport cel putin jumate.
Spor!

| Cx_Andreea_1992 a răspuns:

1500 de calorii