| Ioan489 a întrebat:

Cate calorii ar trebui sa consume un adolecent care vrea sa-si mentina greutatea sau sa slabeasca ( desigur cu sport... )?

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti calculezi caloriile, ci mai degraba sa mananci sanatos ( carne, branza, oua de tara, peste din pescuit, legume si fructe de sezon, seminte - nuci, alune crude, caju, migdale, verdeturi - chiar si patrunjel crud ).

Nimic procesat.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Sa slabeasca 1500 si sa menteni cam 2000-2500. Deci daca vrei sa slabesti poti manca 2-3 ciocolate pe zi linistit, dar doar ATAT. (o ciocolata are cam 500 calorii), dar nu iti sugerez zilnic.

| EffieStone a răspuns:

In general depinde de greutatea organismului, daca ai pina la 60 kg, atunci poti consuma in jur la 1500 kcal.