| Iuliana186 a întrebat:

Pentru montarea unui aparat dentar sunt absolut necesare luarea amprentelor dentare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariacazcu a răspuns:

Da deoarece atunci cand iti pui un aparat dentar trebuie sa iti vina bine nu? Nu trebuie sa iti fie nici prea mare dar nici prea mic pentru asta sunt amprentele dentare ca sa se potriveasca aparatul cu dintii tai dar la inceput o sa te doara putin dintii si o iti saliveze gura

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

da.

| CristinaSNC a răspuns:

Da, este necesar. Du-te la un cabinet stomatologic, cei de acolo te vor lamuri si iti vor oferi mai multe informatii.

| TimofteBianca a răspuns:

Da, eu am aparat dentar si mi s.au luat amprente, dar nu se intampla nimic, doar iti tin in gura o "lingurita" cu un fel de amestec care se intareste repede. Tot ce trebuie sa faci tu e sa stai linistita si sa respiri pe nas.