| anonim_4396 a întrebat:

Buna, urmeaza sa-mi fac 3 extractii dentare doar ca eu port aparat dentar fix, va putea sa-mi faca extractiile daca am aparat dentar? Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexandraIris22 a răspuns:

Bună! Depinde ce dinți trebuie sa îți extragă. În unele cazuri se poate, în alte cazuri nu. Cel mai bine este sa îți întrebi medicul dentist, iar dacă este nevoie, poți vorbi cu ortodontul sa îți desfacă arcul aparatului și să ți-l monteze la loc după extracție.

| AlexandraIris22 a răspuns (pentru AlexandraIris22):

Asta în cazul în care porți aparat dentar fix(acela cu brackts), dacă este invisalign(gutierele acelea transparente), atunci nu ar trebui sa reprezinte o piedica pentru extracție.