| Izzy141 a întrebat:

Pentru persoanele care au urmat dieta dukan, in consolidate in perioada 1 am voie doar o masa de sarbatoare in toata perioada sau doar una pe saptamana? dau funda! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

E vorba de o masă pe săptămână ( în Perioada 1 )!

Mai jos EXPLICA că, e preferabil să fie vorba de o cină şi a luat-o Vineri seara sau Sambata seara happy

O seară/noapte frumoasă.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, lasă dietele tip reclamă!
Pa, pa.

| JohnnyBi a răspuns:

+1 pentru legiuitoarea. dukan = cel mai mare rahat de dieta din istorie. daca nu ma crezi asteapta 5-10 ani sa vezi rezultate pe termen mediu-lung.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Masa de Sarbatoare

In Perioada I aveti dreptul la o Masa de Sarbatoare si in Perioada II aveti dreptul la 2 Mese de Sarbatoare pe saptamana. Si ca sa fim absolut clari, inseamna o singura masa (adica mic dejun sau pranz sau cina) nu o zi intreaga! Doctorul (si eu) va recomanda sa mancati Cina in acest fel deoarece este cea mai satisfacatoare.

O masa de sarbatoare inseamna ca puteti manca orice doriti: un aperitiv, antreu si desert – fiecare consistand din absolut orice alimente. Exista doar doua conditii:

sa nu mancati niciodata mai mult de o portie. Adica sunt permise o portie normala de aperitiv + o portie de entreu + un desert, un pahar de vin, etc. Dar nu mancati doua deserturi, sau doua entreuri, etc.
niciodata sa nu mancati doua mese de sarbatoare succesive. Adica daca luni seara ati mancat o cina de sarbatoare, marti dimineata nu mancati un mic dejun de sarbatoare. Altfel corpul se va reobisnui cu vechiul mod de a manca si va fi mult mai greu sa reveniti la rutina de consolidare.

Din experienta, eu va recomand sa mancati intotdeauna cina de sarbatoare. In Perioada I eu am luat aceasta cina Vineri seara sau Sambata seara la restaurant. Cel mai important moment este a doua zi dimineata cand va treziti. Acesta este momentul in care va trebui sa fiti curajos si sa mancati acel ou fiert in loc de bucatica de paine cu dulceata care este atat de tentanta. O data ce ati reusit sa treceti peste aceasta dimineata sunteti in maini bune!

In Perioada II, cand aveti dreptul la doua mese de sarbatoare pe saptamana, incercati sa mentineti ceva spatiu intre ele. Eu le-am luat Vineri seara si Sambata seara dar Doctorul recomanda si mai mult spatiu daca este posibil." - SURSA :
http://dietadukan.ro/regimul/etapa-3-consolidare

Toate cele bune.

| Izzy141 explică (pentru bursuc001):

Asta am citit si eu, dar ma incurca la urmatoarea propozitie: "In Perioada I aveti dreptul la o Masa de Sarbatoare si in Perioada II aveti dreptul la 2 Mese de Sarbatoare pe saptamana." In Perioada 1 nu specifica daca pe saptamana sau nu... asta e nelamurirea mea laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru Izzy141):

E vorba de o masă pe săptămână ( în Perioada 1 )!

Mai jos EXPLICA că, e preferabil să fie vorba de o cină şi a luat-o Vineri seara sau Sambata seara happy

O seară/noapte frumoasă.

| kitykity a răspuns:

Nu cred ca poti mai mult de o masa pe saptamana fiindca ai urmat dieta dukan, oricum daca nu am dreptate poti sa-i intrebi si pe parinti, dar sa o continui, sper ca te-am ajutat si sa ai o zi buna.