| Beatricce a întrebat:

Buna pentru toti!
As vrea sa ma ajutati si pe mine.
Tata a ajuns la urgenta acum o saptamana cu abces perianal, unde a fost operat. Nu de mult a fost la control unde medicul a gasit totul in regula, insa era o asistenta inconstienta care i-a pus pansamentul prea adanc in jurul anusului. Tatalui meu i s-a facut o inroseala vie, mai bine zis probabil pansamentul a jenat locul care si asa fiind sensibil. Ce ar reface tesuturile? Sau ce anume sa cumpar pentru ca sa nu il doara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vangaelis a răspuns:

Daca nu demult tatal tau a fost la control si era bine nu vad de ce i-ar fi pus mesa in jurul anusului.
Nu cunosc in ce circumstante i s-a pus pansamentul de asistenta "inconstienta" daca a fost la medic si era totul in regula.
Abcesul perianal apare mai des la pacientii diabetici, hipertensivi, pacientii cu imunitate scazuta, pacientii cu boala Crohn sau alte boli inflamatorii cronice ale intestinului
(colita ulcerativa), pacientii in tratament imunosupresor sau chimioterapie.
Tratamentul la domiciuliu consta in bai calde ale regiunii respective si analgezice si antiinflamatoare.
Se impune o igiena locala cu sapun cu glicerina (nu este iritant) dar de regula nu exista alte solutii decat drenajul puroiului sub interventie chirurgicala.