| anonim_4396 a întrebat:

Peste 3 luni fac 13 ani. M-am intors acum 2 zile dintr-o tabara care a durat o saptamana. Acolo am mancat destul de putin si am facut foarte multa miscare. In fiecare zi mancam la ore fixe. Am si slabit drept sa spun. Insa, cu toate astea, nu mi-a fost foame deloc, ma simteam in permanenta satula. Insa dupa ce am ajuns acasa, mi-am revenit la stilul meu de viata haotic, micul dejun la 12, pranzul la 17, si cina... la 21 cam asa. Chestia e ca nu am ore fixe. Nu reusesc sa am, asa cum am avut si in tabara. Plus ca acolo ma culcam la 12 jumate si ma trezeam la 8 dimineata. Acasa ma culc la 1 jumate si ma trezesc la 11. Si de cand am ajuns acasa imi este tot timpul foame, chiar daca nu fac miscare. Nu ma simt niciodata satula, mereu trebuie sa mai bag ceva in mine. De obicei ma abtin sa fac asta, si imi fac un ceai, sau 3 nectarine, sau chiar o guma de mestecat. Nu sunt adepta produselor integrale sau a fast food-ului. Dar ieri (sau mai bine zis azi) imi era asa de foame incat am mancat un iaurt simplu la 12 noaptea. Si pe urma m-am simtit vinovata intreaga zi. Tare imi e teama ca stilul meu dezorganizat sa nu ma faca sa pun inapoi kilele date jos in tabara. Voi ce parere aveti? Oare de aceea mi-e foame, de la schimbara brusca a stilului de viata si dereglarea orelor de masa? Sau a somnului? Sau sunt si alte cauze? Si cum as putea sa-mi repar stilul asta haotic de a trai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Disciplinează-te. happy

1. Program regulat de somn. Dacă nu dormi suficient, corpul e mereu obosit și simți nevoia de energie. Pe care energie o cauți evident în a mânca fără oprire.

2. Fă-ți ore regulate de masă, iar între ele nu mânca nimic. Consumă apă între mese.

3. Și umple-ți timpul cu activități utile, altfel te plictisești și iar îți vine să mănânci ceva ca să mai umpli timpul.

Și poți face asta punând pe hârtie (o agendă, un carnețel, ceva) mici planuri pentru timpul care urmează, pe care le bifezi când le-ai făcut. Începe ușor și caută să progresezi mereu. (Vezi bullet journal ideas, pe YouTube, de exemplu.)

E în mare parte chestiune de voință, iar voința e ceva ce poți exersa în timp.

Succes!

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Dacă vrei să te menții în formă renunță la programul obișnuit.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Îți faci un program asemănător cu cel din tabără.
Respectarea lui ține doar de voința ta, însă faptul că ai pus această întrebare arată faptul ca îți dorești o schimbare și ești dispusă să faci unele eforturi.
Eforturile constau în voința de a respecta acel program asemănător cu cel din tabără.

| Preajmk a răspuns:

Cu mâncatul ai putea sa Îți pregătești mâncarea în frigider și Îți pui alarma și când suna alarma sa mănânci. Dacă îți mai e foame și intre mese Îți recomand sa mănânci un bol mic de fulgi de porumb sau pufuleți pana te obijuesti sa nu mai mănânci intre mese. Ca sa adormi mai repede nu mai deschide calculatorul sau telefonul 2 ore înainte de culcare. Dacă tot nu îți e somn după alea 2 ore, citeste o carte.