| lorypoly a întrebat:

Peste o saptamana merg intr-o tabara, dar pana atunci as vrea sa mai slabesc. Cate kg pot slabi in acest timp(maxim ), ce exercitii fizice sa fac si ce mancare sa mananc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Important! Nu este cazul să ţii diete deoarece pot avea efecte nedorite. De exemplu dacă acum slăbeşti 10 kilograme şi începi să mănânci din nou, vei pune înapoi 15 kilograme. Nu trebuie să te înfometezi. Este bine să slăbeşti câte puţin dar sigur.

Să vorbim în primul rând de alimentaţie.
Trebuie să ai un stil de viaţă sănătos.
Încearcă să nu consumi grăsimi, prăjeli, dulciuri, pâine şi băuturi acidulate.
Mănâncă carne de pui fiartă sau la grătar, salată, iaurt degresat, Bake Rolls, multe fructe şi multe legume.
Dacă îţi este poftă de ceva dulce, nu mânca prăjituri şi ciocolată. Mănâncă iaurturi Jogobella deoarece sunt sărace în calorii, batoane Fitness, biscuiţi Belvita sau fructe.
Încearcă să nu iei mese la ore târzii.

Sportul are un rol important, de asemenea. Dacă ai posibilitate înscrie-te la sală la Aerobic sau la aparate.
Poţi alerga seara sau poţi face acasă abdomene, genoflexiuni, flotări, etc.
Caută pe Youtube filmuleţe cu exerciţii pentru anumite părţi ale corpului. Găseşti de orice fel.

Dacă totuşi doreşti neapărat să ţii o dietă, deşi NU îţi recomand acest lucru, îţi scriu aici una foarte, foarte eficientă.

5 zile - 5 kg, acesta este rezultatul, deci merită să te încumeţi la câteva sacrificii. Cu această dietă nu vei muri de foame doar ca trebuie să bei zilnic 3 L de apă sau ceaiuri din plante, neîndulcite! Starea ta de sănătate trebuie să fie foarte bună!

La MICUL DEJUN se consumă în fiecare zi: o felie de pepene roşu, 50 grame pâine prăjită, o cană de ceai sau cafea îndulcită cu zaharină.

ZIUA I
Prânz: 100 grame carne fiartă de vacă, 100 grame orez fiert cu sos de roşii şi o felie de pepene roşu.
Cină: 50 grame brânză de vaci, o felie de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA II
Prânz: pâine prăjită, 50 grame piept de pui sau curcan fiert, o felie de pepene roşu.
Cină:100 grame peşte slab fiert sau la grătar, o felie de pâine prăjită şi una de pepene roşu.

ZIUA III
Prânz: 30 grame de spaghete cu sos de roşii şi brânză rasă şi pepene roşu după pofta inimii.
Cină: o salată mare de legume (roşii, castraveţi, ardei, ceapă, salată verde) şi o felie de pepene roşu.

ZIUA IV
Prânz: un castron de supă cremă de legume cu crutoane, 50 grame piept de pui fiert cu o felie de pâine prăjită şi o felie de pepene roşu.
Cină: doi cartofi natur cu permezan şi verdeaţă şi orice cantitate de pepene roşu.

ZIUA V
Prânz: 50 grame carne fiartă de vacă cu sote de ciuperci şi pepene roşu cât doreşti.
Cină: 50 grame brânză de vaci cu două felii de pâine prăjită şi orice cantitate de pepene roşu.

Mult succes!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| andreirapid a răspuns:

In ce tabara draga, nu ne spui si noua?
Nu poti slabi intr-o saptamana, nu are rost sa te chinui, mai bine fa asta dupa ce vi, intr-o perioada mai mare de timp! Totusi daca vrei, fa alergari, in fata blocului, in parc, in mall oriunde laughing.
De mancat orice in cantitati normale dar fara fast food!

| Zeppa03 a răspuns:

Pai incearca sa faci cat mai mult cardio, adica jogging, bicicleta sau ce mai vrei tu si incearca sa tii dieta dukan, o gasesti rapid pe google, e o dieta bazata numai pe proteine. Poti slabi destul de mult, pana la 7kg, depinde de greutate. Succes.

| elyn a răspuns:

Nu mai mananci mare lucru, apa multa, vreo 3kg!