| anamaria82726 a întrebat:

Port aparat dentar de cam o luna. Dupa ce mi l-am pus prima data era acea durere in toata gura practic. Adica primele 5 zile m-a durut tare, apoi a cam trecut si m-am obisnuit. Mi-am facut acum prima activare si in loc sa simt acea presiune in toata gura, o am efectiv doar pe doi dinti. E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Da, probabil pe ei e presiunea mai mare (sau poate doar pe ei i-a strans). Probabil te vor si durea putin. Dar in cateva zile trece, va fi ok, pana la urmatoarea activare si tot asa.

| anamaria82726 explică (pentru WhiteLife):

Mna nu prea inteleg ce legatura au ei 2, ca la mine trebuie corectat cu totul altceva

| WhiteLife a răspuns (pentru anamaria82726):

Pai poate trebuie si ei indreptati, dar mai putin decat ceilalti, asa ca a inceput cu ei. Eu am avut dinti care aratau drepti, dar mai trebuiau aranjati ca sa am muscatura buna.

| Denisa0954 a răspuns:

E normal. Aparatul lucrează fix pe dinții problema. Eu am purtat aparat dentar, dar mobil timp de 11 ani. Al tau presupun ca e fix. Nu stiu exact cum functioneaza cel fix, dar la mine niciodată nu ma dureau aceeasi dinti. După fiecare control, era "setat" sa lucreze pe alți dinti, probabil asa e si la tine. Ii îndreaptă pe rând, de asta acum Te dor doar 2, sau poate lucrează pe toți dar doar la cei 2 simti acum durere

| anamaria82726 explică:

Cati 12 ani ai?