| Aligator0108 a întrebat:

Bună.
Port ochelari deoarece am probleme cu vederea la distanță.
Anul trecut, pe la sfârșitul lui septembrie, mi-am schimbat într-un final lentilele cu unele mai puternice.
Acum, după un an, simt ca nu mai văd așa de clar cu ochelarii. Îi simt puțin mai slabi decât anul trecut. Lucrul ăsta mă incomodează și as vrea să le schimb lentilele în unele mai puternice.
Întrebarea este: de ce nu mai vad atât de bine prin lentile? Mi s-a înrăutățit vederea sau, în sens contrat, mi-au îmbunătățit vederea?
Am ochelari antireflex cu protectie la calculator, iar lentilele sunt din plastic.
Mulțumesc. Cer lămuriri clare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

În jurul vârstei de 18 ani se stabilizează, dar până atunci trebuie mers regulat pentru consultații și schimbarea lentilelor (dacă e necesar).

5 răspunsuri:
| Horus35 a răspuns:

Ceea ce ai tu se numește miopie și avansează. Dioptriile nu rămân la aceeași valoare, ci cresc constant. De regulă se cere o nouă consultație la fiecare 6 luni în urma căreia se stabilește dacă acestea au crescut și e nevoie de schimbarea lentilelor. Clar vederea ta slăbește, iar ochelarii trebuie "adaptați". Nu ai menționat ce vârstă ai.

| Aligator0108 explică (pentru Horus35):

16, port ochelari de aproape 6 ani.

| Aligator0108 explică (pentru Horus35):

16, port ochelari de aproape 6 ani. Să înțeleg că miopia crește odată cu înaintarea în vârstă?

| Aligator0108 explică (pentru Horus35):

Mulțumesc!

| Horus35 a răspuns (pentru Aligator0108):

În jurul vârstei de 18 ani se stabilizează, dar până atunci trebuie mers regulat pentru consultații și schimbarea lentilelor (dacă e necesar).

| gabriel11535 a răspuns:

Se poate sa se fi inrautatit sau imbunatit. Sugerez sa iti faci control din nou la ochi si sa vezi ce iti trebuie.O data la ceva timp e normal sa ti se schimba vederea. Daca esti inca la inceput de obicei ti se inrautateste si mai tarziu o sa ti se imbunatateasca.