| Stănescu_Daniela_1998_8ggb a întrebat:

Recent am făcut un control la ochi și am aflat ca trebuie sa port ochelari, am dioptria 0, 75... Am ochelari de distanta ..trebuie sa ii port non stop sau doar cand ies afara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa i porti permanent si in casa si pe strada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe afara neaparat sa-i porti, in schimb in casa nu prea ar fi cazul, depinde acum, totusi medicul oftalmolog ar trebui sa stie ce-i mai bine pentru tine happy Sper ca ti-a fost de folos raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomandarea ar fi sa-i porti cat mai mult posibil (spre non-stop), pentru o perioada de 6 luni, dupa care poti efectua o noua masuratoare. In unele cazuri, dioptriile se pot reduce dupa folosirea corecta a ochelarilor la valori de 0, 5D, caz in care poti sa-i porti intermitent. Din nou, recoamandarile oftalmologului tau curant sunt de respectat, nicidecum sfaturile de pe TPU.