| CristinaForTPU a întrebat:

Buna crying Pot sa zic ca sunt distrus...
Ma numesc Costi. Baiat. 1, 54 Inaltime.38 kg. 14 ani
Doctora mi-a zis in mai ca in maxim 6 luni mi se va inchide cartilajele...
Sunt trecute deja 7 luni de atunci. Deci cartilajele sunt inchise.
Mama are 1, 65 tata 1, 65...

as dori sa fac si eu macar 1, 70... Se poate cu cartilajele inchise?
AM auzit ca daca sarim timp de 15 min inainte de culcare ajuta. este adevarat?
Vreau sa imi spuneti cum pot sa fac si eu 1, 70 va rog frumos.

Dau fundahappy Dar nu cred ca ar fi mai importanta decat sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu cred ca ti s-au inchis cartilajele atat de repede, cred ca inca macar un an si jumatate vei mai putea creste in inaltime. Este putin probabil sa-ti depasesti tatal, dar este posibil sa-l ajungi. saritul nu te ajuta sa cresti in inaltime, ba chiar dimpotriva. Te ajuta inotul, handbalul, baschetul, voleiul, alergarile de viteza.

| CristinaForTPU explică (pentru Brigaela):

Oke... Mie asa mi-a zis doctora in luna mai. Ca mai sunt maxim maxim 6 luni de pana se inchide cartilajele.
Si a trecut 7 luni. O sa mai fac o vizita in o luna si daca spune ca cartilajele sunt inchise ce ma fac? Cum mai pot creste in inaltime?
p.s nu stiu bine sa folosesc TPU asa ca raspund la toti sa fiu sigura ca ati vazut

| Brigaela a răspuns (pentru CristinaForTPU):

Daca cartilajele sunt inchiuse, nu mai poti creste in inaltime, orice ai face. In intrebare spuneai ca esti baiat, baietii cresc cam pana la 17 ani, deci e putin probabil sa ai cartilajele inchise la 15 ani. Daca esti fata (ca in poza) probabilitatea este mai mare.
Citeste regulamentul, vei invata sa folosesti TPU de acolo. E pacat sa supraincarci serverul cu acelasi raspuns in mai multe exemplare

| RAY a răspuns:

Nu are cum sa se inchida asa rapid nu e normal, suferi de ceva

| doctorandus a răspuns:

Nu te poti forta sa cresti, nici macar daca ai avea 8 ani in loc de 14. Singurul lucru care ajuta la crestere este o alimentatie sanatoasa, dar si asta permite cresterea in limitele stabilite de gene.

| NYK4u a răspuns:

Esti tanar, inca poti sa mai iei in, inaltime. Apuca-te de un sport cum ar fi basketball, o sa te ajute.

| Piratul10 a răspuns:

Mai ai timp sa te dezvolți!
Cele mai bune sporturi sunt înotul, bascket, handbal, si mai poti face si exercitii,,.

Uite aici un site cu câteva Exerciții bune pentru creștere in înălțime si iti spune si ce ar trebui sa mănânci ca sa cresti in înălțime:http://blogulsportivilor.wordpress.com/exercitii-de-crestere-in-inaltime/
Bascket poti cu prieteni, înot te poti duce la un bazin in weekend sau la mare...

| paulacarry a răspuns:

Nu se poate sa ti se inchida cartilajele atat de repede. Saritul nu te ajuta. Ai putea urma sporturi ca inot, basket, handbal etc. Poti adopta un stil de viata mai sanatos si exista operatii de lungire a oaselor care chiar ajuta dar sunt foarte dureroase si scumpe.

| CristinaForTPU explică (pentru paulacarry):

Oke... Mie asa mi-a zis doctora in luna mai. Ca mai sunt maxim maxim 6 luni de pana se inchide cartilajele.
Si a trecut 7 luni. O sa mai fac o vizita in o luna si daca spune ca cartilajele sunt inchise ce ma fac? Cum mai pot creste in inaltime?
p.s nu stiu bine sa folosesc TPU asa ca raspund la toti sa fiu sigura ca ati vazut

| vegeta a răspuns:

Fa si sarituri din astea daca ai azuit ca sunt bune si mai documenteazate pe google depre ce poti face ca sa mai cresti

| CristinaForTPU explică:

Oke... Mie asa mi-a zis doctora in luna mai. Ca mai sunt maxim maxim 6 luni de pana se inchide cartilajele.
Si a trecut 7 luni. O sa mai fac o vizita in o luna si daca spune ca cartilajele sunt inchise ce ma fac? Cum mai pot creste in inaltime?