| wrzzer123 a întrebat:

Buna,poti sa tratezi depresia cronica, dau funda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Doar medicul specialist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar un medic psihiatru poate raspunde, depinde de pacient, de tratament de stadiul avansat al bolii, dar in general depresia nu se vindecă se tine sub control doar cu tratament adecvat si vizite dese la psiholog sau psihiatru pentru revizuire si ajustare a tratamentului.

| Mosotti a răspuns:

Da, cu un tratament adecvat se poate trata, dupa un minim 6 luni de tratament continuat dupa ce te simti bine deja, ideal 9 luni, unii au luat si 24 luni si dupa aia au scapat fara sa mai ia.
Cu cat te duci mai tarziu cu atata se cronicizeaza sau agraveaza si e posibil sa iei trat toata viata.

Tratamentul daca nu merge din prima, nu-i nimic, poate merge altul, se schimba pana ce merge, insa in general o ia din prima sau din a doua.
Daca auzi "aaa aia nu face bine", e irelevant, un medicament poate face unuia bine, altuia nu.
Daca auzi "aa nu lua pastile ca pe mine m-a legumizat", iar irelevant, antidepresivele de azi nu sedeaza! Toata clasa SSRi unde intra 6 antidepresive nu sedeaza deloc, si in general cu unul din astea merge treaba bine.
Aluia de l-a legumizat nu i s-a dat trat potrivit! I s-a dat antipsihotic cand nu era cazul, desi sunt si antipsihotice care nu sedeaza.

| CleanHeart a răspuns:

Te duci la un psihiatru si el iti da un tratament corect happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la psihiatru si iti da antidepresive, nu te autodiagnostica, nu ai de unde sa stii ca e cronica, daca o ai de multi ani si te simti rau atunci da, e altceva. du te la psihiatru ca fara reteta nu da iti da farmacia.

| Dana2103 a răspuns:

La psihiatru

| shu7e a răspuns:

Da.
Banuiesc ca esti mai interesat/a de cum. Aici n-ai sa primesti un raspuns bun aici sau in alta parte caci pentru tine nu poate fi decat un raspuns specific tie si neaplicabil in totalitate altora. La fel cum tratamentul altora nu se poate aplica tie in totalitate.
Daca intelegi engleza vezi asta https://tim.blog/2020/09/14/how-to-heal-trauma/

| eamrle a răspuns:

Salut...depresia apare atunci cand sunt probleme spirituale, de sanatate, cand nu poti rezolva niste probleme. La un moment dat depresia cronica va disparea fiindca vei intelege ca depresia iti aduce numai durere sufleteasca si vei accepta ideea ca nu toate problemele se pot rezolva...Cu depresia nu rezolvi nimic
Mai multe despre cum sa scapi de depresie gasesti aici:
https://dinviata.com/cum-sa-scapi-de-depresie