| wrzeraaaaa a întrebat:

Cum tratezi depresia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Cel mai bun sfat este psihologul.
Acum poți sa reflectezi asupra vieții tale și sa înțelegi de ce ești asa, dar fără un specialist nu prea este ușor

| CleanHeart a răspuns:

Trebuie sa faci multe activitati care iti plac si sa te inconjori de persoane care te fac fericit si te ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sari de la 10 in cap

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La psiholog sau psihiatru

| faruitoruldechei566 a răspuns:

Te duci la un pod din orasul tau, iei 2 copii cu tine, ii pui sa te filmeze cand te arunci de pe pod. si scrii in titlu bahoi sare peste pod 2

| skdjjsj a răspuns:

Salut. Hai sa spun cum este din propria experienta. Eu sufar de depresie, si am fost in spitalul obregia si o sa mai merg inca o data, din cauza la niste episoade de automutilare. Eu tratez depresia cu medicamente, solutii sa fiu fericita sau care ma relaxeaza spre ex sa ascult muzica dar nu prea merge, sau o tratez cu psihologul si psihiatru. Pentru ca o data ce esti prins foarte adanc intr o depresie accentuata cum sunt eu, foarte mici sanse sa scapi... Fel mai bine merge cu domnii psihiatrii si psihologi. Si cel mai bine ar fi sa cauti unul la o policlinica cum sunt eu, (pe gratis) pentru ca cei cu bani iti baga numai prostii in cap. cum mi s-a intamplat mie happy. Pentru ca cei la care dai bani sunt cei mai neinteresati sa te ajute, asa ca mare grija happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru skdjjsj):

Ai depresie cronica trebuie sa o tratezi pe intreaga durata a vietii medicamentos ca te duci si la un psiholog e cu atat mai bine. din ce cauza te ai imbolnavit de depresie de cat timp o ai? cati ani ai? si eu ma confrunt de multi ani cu asa ceva si stiu cum e.ce tratament iei?

| skdjjsj a răspuns (pentru anonim_4396):

Iau tratament de 2 pastile dimineata si la pranz o pastila si jumatate, am 13 ani si o am de 5 luni si nu cred ca mai am vre o sansa sa scap. De unde ti ai dat seama ca am depresie cronica? Si de ce sa o tratez pe toata durata vietii? nu se mai trateaza? Raspunde te rog, Multumesc! Cu cat mai multe detalii, cu atat mai bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru skdjjsj):

Ah scuze, greșeala mea, credeam că o ai de multi ani depresia astfel nu mă gândesc cum ai ajuns la tentative de... Da, din fericire pentru tine ai șanse mari să scapi de depresie chiar sa o vindeci complet fiindcă depresia ta e severa da nu e cronica. Eu mă refeream la depresiile cronice că nu se mai pot vindeca, nu știu ce tip de depresie ai tu ce diagnostic ai de la medic dar daca le vei lua minim 6 luni vei fi ok și apoi inca o data minim 3-4 luni pentru a nu recădea. Eu o am de mai bine de 10 ani da nu am avut tentative de suicid in schimb in ultima vreme ma ațintit la pat de abia ce mi-am revenit de câteva zile... Tu probabil ești mai vulnerabilă și de aceea ai ajuns în situația asta, unii pot lupta cu depresia alții nu. Îți doresc multă sănătate și să te faci bine.

| skdjjsj a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc