| wrzeraaaaa a întrebat:

Cum tratezi depresia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CatalinB11 a răspuns:

Depresia se trateaza in timp. Este o problema ce are ca si cauza dezechilibrul hormonilor secretati la nivelul creierului. Incearca sa te eviti pastilele anti-depresie. Sunt bune doar pe perioade scurte. Acestea nu elimina depresia, ci doar o tin pe loc, la fel cum incerci sa opresti apa dintr-un furtun apasand cu degetul acolo unde curge. Ceea ce poate restabili echilibrul echilibrul emotional difera de la perosoana la persoana.
Sfatul meu este sa cauti sa faci lucruri care iti aduc satisfactie interioara, lucruri care sa iti placa doar tie, pentru care sa nu nevoie de aprobarea nimanui. Poti citi, poti incerca sa isi asterni gandurile pe o foaie, indiferent de ce iti vine in cap, asculta muzica placuta, incearca sa citesti o carte, sunt multe genuri pe care le poti incerca, poate ai sa te regasesti intr-unul din acestea. Iti doresc mult succes si iti tin pumnii in tratarea acestei boli, daca este vorba de tine happy

| wrzeraaaaa explică (pentru CatalinB11):

Multumesc

| wrzeraaaaa explică (pentru CatalinB11):

Esti fata?

| CatalinB11 a răspuns (pentru wrzeraaaaa):

Nu

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu antidepresive eliberate de un medic psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Câți ani ai? De cât timp suferi de depresie? Cum ai vrea să îți faci prieteni când tu nu te interesezi de sănătatea ta mintală? Tratează depresia apoi îți poți face prieteni, că am văzut că vrei să îți faci amici, în condiția asta nu prea cred că o să poți fiindcă ii vei îndepărta pe toți de tine.