| MioaraParalescu a întrebat:

Buna prieteni!
M-am racit rau de tot,imi curge nasul, ma doare gatul si abia ma mai misc sad
Ce as putea sa fac sa imi treaca raceala cat mai repede?
Nu vreau sa ma apuce sarbatorile asa sad
Oare sa iau antibiotic sau nu are rost?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| 3xfemeie a răspuns:

Antibioticul nu este eficient la raceala si oricum nu este bine sa iei fara recomandarea unui medic.
Eu la raceala fac asa :
- Multe lichide(ceaiuri cu lamaie si supe calde)
- Ceai cu scortisoara si piper (un varf de cutit din fiecare la o cana de ceai )
-Vitamina C (mai eficienta e cea la fiole am observat ) si fructe ce contin vit C
-baie fierbinte si apoi la plapumioara
Si nu prea e ok sa stai in pat toata ziua. Trebuie miscare si aer curat
Insanatosire grabnica!

8 răspunsuri:
| oOSaritaOo a răspuns:

Du-te la doctor că îţi dă el ce trebuie, iar dacă nu vrei să mergi la doctor, stai în pat, ia Ibuprofen, ăla e bun pentru de toate şi alte pastile de gât şi bea ceai.

| Zatharra a răspuns:

Mai bine bea multe ceaiuri!

| BlackEyedGirl a răspuns:

Trebuie sa bei multe ceaiuri fierbinti, sa mananci multe fructe si legume, sa iei vitamina C si incearca sa iei paracetamol, e pentru raceala si e cea mai eficienta pastila.

| alyna97 a răspuns:

Ia teraflu...in 2 zile mi-a trecut raceala big grin

| SnowWhite a răspuns:

Eu tot sint racita de doua zile dejasad.Bea lichid mult(daca te doare gitul trebuie sa fie caldut nu fierbinte), sterge-ti gitul cu Iodinol si gindeste optimisthappy.

| MioaraParalescu explică (pentru SnowWhite):

Lodinol?
E bun ala ca nu am auzit de el?

| SnowWhite a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Nu e Lodinol ci iodinol.