| eknek a întrebat:

Daca trebuie sa vorbesc sau vad un grup de adolescenti de varsta mea (17) ma ia cu tremur si transpir, sa fie anxietate? Ce pot face sa ma comport normal cu grupurile de oameni si sa pot sa fiu eu linistit?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Expune-te la cât mai multe situații sociale și încearcă să deschizi subiecte sau să iei parte activ la conversații, cu timpul o să te obișnuieși, iar dacă e exagerată fobia asta, mergi la psiholog.

| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca iti este frica de ei, fara motiv sau poate ai avut o trauma in trecut.
Te sfatuiesc a mergi sa discuti cu un psiholog, fiindca te va ajuta sa intelegi ce se intampla cu tine si cum poti depasii acest moment.
Unele licee au acesti psihologi si poti merge sa discuti fara teama, deoarece psihologii au obligatia sa pastreze secretul consultatiei cu pacientul, deci nimeni nu va afla nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă doar îi vezi, și deja tremuri, trebuie să fie un motiv grav, o traumă în trecut.
Asta o poți găsi dacă discuți cu un psiholog. Se rezolvă apoi.

| Adrian017e9 a răspuns:

Gândește-te ca și ei sunt oameni exact ca tine și nu ai de ce te comporți asa. Sper ca te-am am ajutat.