| DeliricEDeVina1 a întrebat:

Simt ca innebunesc! Nu mai pot dormi singura de aproape un an, am impresia ca in camera mea e cineva (rau). Transpir, tremur, ma panichez. Nu mai socializez cu parintii mei, mereu ii resping, le vorbesc urat, chiar daca nu merita. Aproape toata lumea imi spune ca am o privire de om rau. Abia mai am cativa prieteni, deoarece i-am respins pe restul' doar pentru ca nu ascultau muzica buna sau doar pentru ca nu imi placeau gesturile si aspectul lor. Sunt pe clasa a X-a. De cand sunt la liceu, am impresia ca tot mai rau e, mai ales de 2 zile simt ca innebunesc, am impresia ca ma urmareste cineva. Nu mai ies niciunde, foarte rar in weekend. Ce pot sa fac sa-mi revin? (Imi cer scuze daca nu am scris la categoria potrivita )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o problema grava. Ai face bine sa discuti cu un psiholog.
Ca iti alimentezi singura fobiile si faci un cerc vicios. Izolarea si ceea ce faci tu,alungandu-i pe cei din jur care iti vor binele, nu e buna. Asa incep bolile psihice.
Sper ca nu te droghezi!
Daca estei "cutrata" un sfat personal este sa-ti schimbi modul de a gandi. Adica sa nu mai gandesti rau,ca acel rau se va infaptui.
Budha spunea "Esti,ceea ce gandesti". Adica gandesti rau,subconstientul te va duce acolo,la rau. Gandesti bine,optimist,subconstientul nostru,care este o particica din divinitate, se va stradui sa ne faca bine.
Pentru ca esti suficient de mare ca sa intelegi, iti recomand calduros sa citesti cartea "Puterea extraordinara a subconstientului tau" de Joseph Murphy. O gaseti si pe net, pdf, si poti s-a o descarci.
Este o carte de autopsihanaliza, cum poti sa-ti faci tie viata buna, frumoasa, fericita prin puterea gandului.

| DeliricEDeVina1 explică (pentru Elianna):

Am incercat sa ma schimb, dar nu pot. Sunt foarte pesimista. O sa citesc cartea, multumesc de sfat. Nu ma droghez, nu fumez, nu consum alcool.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Tu te inchini cand te culci cand te asezi la masa zi si tu Tatal Nostru poarta la tine in permanenta o cruciulita la gat daca simti ca e ceva in casa ''rau'' da cu tamaie sfinteste casa hai ca acum o luam babeste alta solutie nu ai incearca sa comunici mai mult cu parintii tai ca ei nu au nici o vina la tot ce ti se intampla tie orice ar fi tu ti-ai facut-o cu mana ta si inca ceva nu iti judeca prietenii ca ala e asa si nu stiu cum nu e nimeni perfect.Si daca ai credinta in Dumnezeu nimic rau nu ti se va intampla totul depinde de tine daca vrei sa traiesti asa cu aceasta panica sau sa o iei pe drumul cel bun.

| anacolda a răspuns:

La un medic ai fost? Atacuri de panica ai? E posibil sa fie scazut nivelul de Calciu sau magneziu din sange si noaptea se manifesta mai rau, pentru ca nu mananci nimic. Daca ai obiceiul sa consumi bauturi alcoolice sau pe cele din categoria Fanta-Cola, atunci sigur asta e cauza. Sau testeaza tiroida. Poate fi un inceput de hiper sau hipotiroidism. Pana rezolvi, ia, seara, niste calciu, magneziu cu D3 si dormi cu lumina aprinsa.

| DeliricEDeVina1 explică (pentru anacolda):

Nu consum alcool. Fanta sau cola beau rar, de obicei beau apa. De la calciu ma ingras, dar mai iau cateodata. Mi-am facut analizele recent, nu am lipsa de calciu, doar de fier.

| anacolda a răspuns (pentru DeliricEDeVina1):

Lipsa de fier blocheaza muschii si influxul nervos.

| AndreeeexD a răspuns:

1. Poate e din vina iubirii ( ceeace nu cred ca e adevarat )
2. Incearca sa iti intelegi aproapele si gusturiile lui! Si presimtirea ca cineva te urmareste inseamna ca e " dracusorul " thinking
Mai spune si tu cate o rugaciune seara ca Dumnezeu nu te va parasii!
Bafta!

| DeliricEDeVina1 explică (pentru AndreeeexD):

In fiecare seara spun o rugaciune, cred in Dumnezeu. Nu inteleg care e problemasad

| AaNdYy a răspuns:

Mergi in oras cu prietenii, cu parintii, la cumparaturi, sau pur si simplu undeva in natura, cu cineva cu care te simti bine.
Inainte sa dormi asculta melodiile preferate ale tale.
Totul este din mintea ta, n-are cine sa fie in camera ta, dar pentru ca tu ai inceput candva sa crezi asta, in urma unor evenimente neplacute, mintea ta o ia ca pe ceva real.
Nu ii asculta pe cei care raspund negativ la intrebarea ta, incearca doar sa te faca sa te simti rau...

Cum zice si Elianna, daca gandesti pesimist, subconstientul te duce acolo, iar tu nu iti dai seama ca e o mare prostie. Iar daca gandesti optimist, subconstientul te duce la lucruri bune, lipsite de rau

| SweetyღGirl a răspuns:

Meditatie zilnica

| TheoP a răspuns:

Nici eu nu mai puteam sa dorm singura in camera la un momentdat dar la mine a trecut de la sine totusi cate odata inca ma sperii si nu mai adorm foarte usor

| ApaMineralaAcidulata a răspuns:

Cand eram clasa a 9-a(acum is tot a 10-a), am facut, pot spune, o depresie: ma enervau multe aspecte ce nu tineau de mine cum ar fi rautatea altor persoane, aspectul fizic al unor, fitele, aroganta si altele. Nu ma intelegeam cu ai mei prea bine, deseori plangeam fara motiv cand ma trezeam(eram extrem de obosita si ma comportam ca un copli mic atunci cand nu-l lasi sa doarma cat vrea). Era vorba de anxietate. Cred ca si tu ai acelasi lucru. In fine, am mers la un psiholog. A fost exact ceea ce mi-a trebuit! Am invatat sa nu ma consum pentru altii, sa imi vad de ale mele si sa nu ma stresez. Acum, in clasa a 10-a, am note mai mari, ies mai des in oras, ma simt bine si traiesc clipa. Ideea este ca ai nevoie de ajutor de la cineva specializat ca un psiholog. Tot ce discutati ramane intre voi. Este bine sa vorbesti si cu ai tai pentru ca sunt printre putinele persoane care te pot intelege si sprijini. Bafta!laughing

| Kosaerik94 a răspuns:

Consulta un psiholog!

| DayN a răspuns:

Asta se poate caracteriza ca o fobie sincer. Ai incercat sa dormi cu lumina aprinsa sau sa asculti muzica la un mp3 pana adormi? sau la televizor?

| DeliricEDeVina1 explică (pentru DayN):

De atunci dorm cu mami, dar nu pot sa dorm tot timpul doar cu ea, ca asa poate o sa se raceasca relatia dintre ea si tatihappy.

| DayN a răspuns (pentru DeliricEDeVina1):

Cumparati un cutit de vanatoare si tine-l sub pat sau pe noptiera... eu asa as face laughing

| laurica12 a răspuns:

Pai... poate e doar o schimbare mai grea in viata ta; sigur nu ai avut parte de vreun eveniment neplacut nu de mult? oricum poate ar trebui sa mai dai pe la biserica... nu se stie niciodata. Ai grija.

| DeliricEDeVina1 explică (pentru laurica12):

A intrat cineva la noi in casa intr-o noapte si de atunci nu mai pot dormi singura, dar simt ca de persoana aia mi-e frica.

| DeliricEDeVina1 explică (pentru DeliricEDeVina1):

*dar nu simt ca de persoana aia mi-e frica.

| DeeaEu a răspuns:

Cel mai bine-ar fi sa chemi un preot, ori sa te duci la biserica. Lasa muzica deschisa cand dormi, poate asa te 'va calma'. Numai bine!winking

| Androne_Oana_1984 a răspuns:

Roaga.te la Dumnezeu mult! Am avut o perioada urata si m.am rugat la Dumnezeu si el mi.a raspuns, cu toata ca nu mai credeam in el! Multa bafta! Si nu te panica...ia.o usor...toata lumea are momente de astea dar nu arata!