| Aurelia1703 a întrebat:

Pronosticul de "elemente de autism" este unul de speriat? Este autismul in sine sau se poate remedia prin tratament si terapie?happy am inteles ca aceste elemente sunt niste simptome nu este diagnosticul in sine multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Your5angel a răspuns:

Hey, salut. Pronosticul de "elemente ale autismului" se poate remedia în unele cazuri dacă persoana în cauză urmează un tratament, o terapie etc. Autismul are mai multe elemente sau simptome, nu știu cum să le numesc, precum fluturatul din mâini, neatenția, dacă copilul nu vorbește și nici nu stabilește contact vizual atunci când îi zici ceva, când copilul e absent oarecum de la lumea înconjurătoare și se izolează etc. Sora mea are un copilul diagnosticat cu elemente ale autismului, pentru că el doar nu vorbește, nu stabilește contact vizual și preferă mai mult să se joace singur, de aceea copilul merge la un centru unde cu ajutorul terapeutului va putea în curând să vorbească, să se autodeservească, să se joace cu alți copii și să ducă în viitor o viață perfect normală! Mai cunosc un caz al unei mame al carei copil a fost diagnosticat cu elemente ale autismului. Dupa doua luni de terapie, cand femeia respectiva a plecat la medic cu copilul ei, i s-a spus ca copilul de fapt nu e bolnav, ci doar are reținere în dezvoltare. Nu știu de ce ai avut nevoie de aceste informații, dar dacă cineva cunoscut se confruntă cu această problemă, trebuie să lupte. Cu niște finanțe, și în primul rând cu dragostea și înțelegerea celor din jur, chiar și un copil autist va putea duce o viață normală!