| eU777 a întrebat:

vedeti voi mai demult mi s-a intamplat sa-mi apara o "buba" in zona gurii mai exact un herpes, zabala cum o fi... si maicamea mi-a zis de ceva leac babesc care consta in arde capatul de la lingura de lemn si dupa, sa iti lipesti capatul de "buba" cat timp e fierbinte... acum, motivul fiind mai bizar ( cred ca m-am taiat ranit, cu o saratea de-aia mare si rotunda acolo, la capatul buzelor, de unde suspectez ca mi-a pornit) ok si, am "ars-o" si mi-a trecut dar mi-a ramas o urma rosie care banuiesc ca e de la arsura, acum mi-a mai aparut m-am ars din nou, si mi-a iesit si ceva puroi ca niste basici si toata zona e rosie, probabil tot de la cum m-am ars, acum cel mai probabil ca herpesul va trece fiindca acuum folosesc ceva unguent, nu o sa mai folosesc acel "leac" ma tot ardeam fiindca chiar ma seaca o chestie de genu` plus ca trebuie sa merg la scoala si nu suport sa arat asa, dar mai rau am facut.
Acum... intrebarea mea este: stiti vreo doctorie eficienta pentru a scapa de aceste bube in zona gurii/buzelor, si credeti ca acea urma rosie imi va trece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Multe PROSTII mai aveţi în cap ( "leac babesc" )! :))

Ar fi INDICAT ca MEDICUL să-ţi prescrie un anumit tratament/medicament!
Cel mai probabil, este vorba de un herpes recidivant...

În general, este prescris Aciclovir ( cremă sau capsule ) - vezi detalii şi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4096_20.12.11.pdf?anmPage=6&ID=105

http://www.shopmania.ro/medicinale/p-aciclovir-5-crema-15g-28748603

http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Leacuri babesti o laie, ia un aciclovir si in 2 zile dispare. herpesul este o boala pe care 90% din oameni o au, doar ca trebuie un motiv sa se."activeze". adica tu o ai tot timpul, dar doar la anumiti stimuli apare vizibil virusul/bacterie sau ce naiba e. dai pe buza de 3-4 ori (sau de cate ori zice madam de la farmacie) pe zi cu aciclovir si scapi repede.

| eU777 explică (pentru JohnnyBi):

Doar ce am cumparat o crema de-aia dar nu inteleg cum sa o folosesc, farmacista mi-a spus sa ma dau de 3 ori pe zis si sa nu las sa se faca scoarta cand incepe sa se usuce sa mai dau, am citit prospectul... acolo scrie ca de 5 ori pe zi la interval de 4 ore dar pana atunci mi se usuca, iar in legatura cu urma de la arsura crezi ca va mai trece cu timpul?

| JohnnyBi a răspuns (pentru eU777):

Eh rahat. dai de 3-4 ori si o tii pana intra in piele sau devine enervanta. eu nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme. arsuri...eh, ai vrut prostii babesti, acum eu de unde sa stiu? arsurile lasa cicatrice daca sunt adanci, in rest ar trebui sa treaca