| Blabla99 a întrebat:

Am si eu o mica problema.
De câteva zile am un herpes pe buza inferioară si am citit ca daca aplici usturoi tocat de 3 ori pe zi iti trece pana a doua zi. Am facut asta doar ca, cred ca am ținut apasat prea tare pentru ca dupa asta mi a apărut o pata maronie sub buza intrucat șervețelul pe care pusesem usturoiul tocat era cam mare si acoperea o porțiune mai mare.
Știe cineva daca pata dispare o data cu herpesul? Sau rămâne asa? E inestetic si mi-as dori sa scap de ea.

Răspuns Câştigător
| Olympeea a răspuns:

Bună.
De preferat ar fi să nu mai folosești metode băbești și să mergi la farmacie; aciclovir unguent sau plasturi Compeed.
În cazul în care alegi să folosești plasturi, se aplică seara înainte de culcare, iar pentru ca acesta să nu se dezlipească și să își facă efectul, evită să mănânci și să bei apă după.
Dacă acesta nu se vindecă în 3-7 zile, consultă un medic.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Pune niște pastă de dinți și în cîteva zile îți trece.
Doar pe porțiunea lezată.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu se aplică de 3 ori pe zi. Se aplică doar o singură dată. E posibil ca aceea pată să-ți treacă mai repede ca herpesul, dar indicat ar fi să consulți un medic.