| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna, recent am facut 18 ani, stie cineva cum as putea intra in posesia cardului de sănătate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai medic de familie, mergi la el.

| Fatamuntilor a răspuns:

Il vei primi prin posta in urmaoarele zile/saptamani
sau suna la Casa de sanatate a judetului tau
Sau chiar mergi acolo.

| StoicAnalysis a răspuns:

Te duci la casa de asigurari de sanatate si le spui.

| Cherciumihai a răspuns:

Mergi la medicul de familie și spunei.Acolo se face.

| Naavin a răspuns:

Eu nici nu cred ca se mai emit in mod automat acele carduri. Am imediat 20 de ani si niciun card laughing)
Nici macar nu mi-l cere doctorul cand ma duc dupa vreo prescriptie. Multi alti prieteni de-ai mei nu au primit cardul, unii sunt chiar mai mari ca mine.

Ideea e ca, din cate am inteles eu, acest card e o alta inventie inutila. Doctorii au acces la dosarul tau medical si fara card, deci rost prea mare nu are. De zeci de ori am fost dupa retete si niciodata nu mi-a cerut cardul, decat imediat dupa ce am facut 18 ani m-a intrebat daca mi-a venit cardul. I-am zis ca nu, si n-a mai spus nimic.