| Marinela93 a întrebat:

s-a mai operat cineva de hernie epigastrica in stare incipienta prin metoda deschisa nu laparoscopica.
Este dureros dupa? Ce se intampla inainte de operatie si dupa?
Daca stie cineva ceva, il rog sa nu ezite sa raspunda.

Multumesc mult happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Dupa ce efectul anesteziei o sa treaca o sa inceapa sa te doara insa o sa fii internata in spital si o sa primesti analgezice, asa ca nu ar trebui sa iti faci griji pentru durere.

Inainte de operatie nu o sa se intample mare lucru, o sa te interneze, o sa vina medicul chirurg la tine sa-ti puna niste intrebari, o sa vina si un anestezist la tine sa iti puna niste intrebari si mari pregatiri nu o sa fie pentru operatia deschisa, daca ai tratamente pentru alte boli o sa iti spuna daca trebuie sa le mai iei sau nu inainte de operatie.
Iar dupa operatie singurele lucruri schimbate o sa fie ca nu o sa mai ai hernia, o sa ai o taietura pe burta si eventual (dar nu neaparat) un tub prin care sa se scurga eventualele lichide care se secreta acolo (sange si altele) pentru ca vindecarea sa se produca mai repede, tubul de dren o sa ti-l scoata in cateva ore dupa operatie sau a doua zi in functie de cat si ce curge pe el.

Multa sanatate si operatie usoara. happy

| Marinela93 explică (pentru CuriousStuff):

Iti multumesc frumos pentru raspuns! happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru Marinela93):

Cu drag.
Sanatate.