| anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc. Deci eu imi rod unghiile pana ajung sa fie mici, foarte mici, unele ma si dor, adica e si normal la cat le rod si pielea din jurul unghiei arata mai urat.
Cum as putea scapa de asta? Daca pot scapa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bubblegum67 a răspuns:

Sigur ca poti!
Incearca sa ti faci manichiura cu gel( in cazul in care esti fata) sau poti lua de la farmacie anumite tratamente care intaresc si protejeaza unghia si au un gust nasol. Poate te vei dezvata.
Incearca sa scapi de acest 'tic'.
E usor, cand vezi ca ai bagat degetele in gura, iti gasesti alta ocupatie..de ex. Roade un pix?

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Se poate scapa. Uneori, am avut si eu problema asta.
Dupa ce am REdescoperit unghiera, prostul obicei de a roade unghiile a disparut. E nevoie de timp si ambitie.

| StrongHeart a răspuns:

Ai putea sa desenezi niste insecte pe unghii, poate te vei speria de ele si nu le vei mai roade.