| Tania_Todea_1997 a întrebat:

sambata am fost faultata la baschet si mi s-a umflat glezna stanga dumionica am fost la urgente deoarece s-a umflat foarte tare luni am revenit la spital deoarece mi s-a invinetit calcaiul si glezna si am dureri mari doctorul mi-a spus ca am entorsa si sa ma duc acasa si sa ma dau cu o crema scrisa de el dar se tot umfla nu pot calca prea bine si maine trebuie sa ma duc inapoi cand mi se umfla ma duc la congletar iau gheata si pun dar pana cand? nu pot sta asa mult timp. voi ce spuneti voi avea nevoie de ghips? plizz help my :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

P.S.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Entors%C4%83_acut%C4%83_a_gleznei

La aproape 48 de ore de la traumatism, unii experti recomanda bai alternante rece-cald pentru a se diminua edemul si inflamatia. Pentru a se efectua aceste bai alternante se introduce glezna intr-un recipient cu apa inghetata (rece cat poate fi tolerata) timp de 30 secunde. Apoi se introduce glezna intr-un alt recipient umplut calda cat de mult poate fi tolerata la 40 grade C, timp de 30 de secunde. Acestea se efectueaza succesiv timp de 5 minute, astfel incat prima si ultima submersie sa fie in apa rece. In mod ideal aceste bai alternative se fac de 3 ori pe zi. Baile alternative se pot efectua timp de 2 saptamani, iar daca edemul si echimoza persista atat de mult timp se recomanda consultul medicului.

mai multe

http://www.sfatulmedicului.ro/......lezna_1618

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca ar fi cazul sa faci o radiografie, schimba medicul.
Asta-i tot ce poti face.
O zi bunahappy

| Tania_Todea_1997 explică (pentru caramela):

Buna radiografie em facut medicul a spus ca nu e ruptura dar cum el nu e doctor cu rabdare nu stiu ce sa fac asa o facut si cu matusa mea i-a spus ca nu are nimica nu e rupt un deget de la mana dupa ce iau scos ghipsul a fost mai rau si recent a aflat la cluj ca degetul era rupt sad sper sa ma fac bine si mersi ca mi-ai raspuns :*

| caramela a răspuns (pentru Tania_Todea_1997):

Cu multa placere..deci ar fi cazul sa schimbi medicul.
O zi buna si sanatate multahappy

| Tania_Todea_1997 explică (pentru caramela):

Cred ca asa voi face daca maine nu face nimic :*

| stlucian a răspuns:

Asa cu am spus caramela doar o radiografie e concludenta in cazul unei fisuri/rupturi.O fisura mica poate provaca mari necazuri daca ramane netratata.
Sanatate thumbs up

| Tania_Todea_1997 explică (pentru stlucian):

Cum am spus nu prea cred ca acest doctor va vedea problema e ca mie imi e frica sa nu fie rupt ceva acolo deoarece e tare umflat si ma doare si imi amorteste am facut faza cu apa rece si calda dar mai rau a fost mi s-a umflat mult mai tare mersi caci m-ai ajutat :*

| stlucian a răspuns (pentru Tania_Todea_1997):

Pentru putin.

| Tania_Todea_1997 explică (pentru stlucian):

Multumesc pentru sfaturi dar aseara am fost la spitalul judetean si m-am ales cu o atela gipsata mersi mult ca m-ai ajutat happy

| stlucian a răspuns (pentru Tania_Todea_1997):

Sanatate multa si grabnica. thumbs up

| Tania_Todea_1997 explică (pentru stlucian):

Multumesc frumos happy

| stlucian a răspuns (pentru Tania_Todea_1997):

Chiar daca ai numai o "funda" de la mine inca una rose

| Tania_Todea_1997 explică (pentru stlucian):

Multumesc frumos :*

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Entors%C4%83_acut%C4%83_a_gleznei

La aproape 48 de ore de la traumatism, unii experti recomanda bai alternante rece-cald pentru a se diminua edemul si inflamatia. Pentru a se efectua aceste bai alternante se introduce glezna intr-un recipient cu apa inghetata (rece cat poate fi tolerata) timp de 30 secunde. Apoi se introduce glezna intr-un alt recipient umplut calda cat de mult poate fi tolerata la 40 grade C, timp de 30 de secunde. Acestea se efectueaza succesiv timp de 5 minute, astfel incat prima si ultima submersie sa fie in apa rece. In mod ideal aceste bai alternative se fac de 3 ori pe zi. Baile alternative se pot efectua timp de 2 saptamani, iar daca edemul si echimoza persista atat de mult timp se recomanda consultul medicului.

mai multe

http://www.sfatulmedicului.ro/......lezna_1618