| DeCeMaiContează a întrebat:

Sambata am implinit 18 ani iar in prima parte a zilei am avut parte de un eveniment neplacut. Eu, mama, varul meu si iubita lui am vrut sa mergem pana in Moldovita sa ne plimbam cu mocanita (un tren). Pe drum am simtit o slabiciune iar cand m-am dat jos din masina am ametit si am cazut pe jos, gen am lesinat, dar eu vedeam mai intunecat, adica vedeam ce se petrece, dar parca nu-mi venea sa cred ca e real.
Un barbat a intervenit si m-a stropit cu apa iar prietena varului meu mi-a oferit un calciu si mi-am revenit oarecum, doar ca tremuram putin. Am stat la o terasa din apropiere ca sa-mi revin si peste vreo 30 de minute am chemat salvarea ca sa vedem daca e ceva grav. Ambulanta a sosit peste vreo 30. Tensiunea era buna, dar mi-am masurat si glicemia si a iesit 150. Asistenta a spus ca pentru 18 ani e destul de mult si normal ar trebui sa am 80-90. Inainte sa chemam salvarea am mancat jumatate de corn 7 days cu ciocolata si 5-6 chips-uri cu paprika, plus o banana inainte sa plecam la Moldovita. Tind sa cred ca din cauza asta mi-a iesit asa mare, dar asistenta a spus ca nu conteaza ce am mancat si ca tot este prea mare. In fine, dupa ce a plecat salvarea am mai stat 30 de minute, am mancat putin grapefruit ca sa-mi scada glicemia(asa mi-a spus asistenta) si am plecat. Cand am ajuns acasa am mancat 2 bucati de piept de pui fara sare iar peste 3 ore a venit matusa mea cu un glucometru. Mi-am masurat glicemia si mi-a iesit 99. Peste inca 2 ore am avut 106. Este posibil sa am diabet? Asistenta de pe ambulanta mi-a spus sa nu mai mananc dulce pana imi fac niste analize si sa mananc multe citrice si afine ca sa-mi scada glicemia. Eu tot am o frica chiar daca n-am avut simptome de diabet si nici nu vreau sa fiu stresat. Ceilalti mi-au spus ca e din cauza emotiilor majoratului, ca am facut 18 ani etc. Dar chiar nu am avut emotii in legatura cu asta. Oare e ceva grav? Scuzati-ma ca am scris atat de mult, dar nu am rabdare sa ma exprim mai pe scurt. La analize voi merge oricum, dar as vrea niste sfaturi orientative.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Glicemia se ia dimineata pe nemancate pentru ca atunci valorile sunt relevante.
daca ai un glucometru in familie foloseste l si masoara 2-3 dimineti glicemia si ai sa afli

| Donsavas a răspuns:

Glicemia se ia dimineata, fără să manânci nimic. Se fac analize de laborator pentru asta. Ele trebuie repetate.

| Iote a răspuns:

Nu din cauza emotiilor. Dar ai mancat, poate ai si baut, ai dansat si te-ai obosit...
Fa cum ti-a spus asistenta. Renunta un timp la dulciuri si fa-ti niste analize la un laborator.
P.S. Vreau si eu niste afine. happy