| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Se pot scoate alunițele la spitale de stat? Cam cât ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mergi la dermato cu trimitere de la medicul de familie, nu costa nimic. Acolo, in functie de recomandarea medicului specialist, poate e ceva de scos, poate nu. In principiu nimeni nu se baga sa le scoata de nebun, ca poti face mai mult rau decat bine.

| NLS a răspuns:

Inainte sa te gandesti la scos, ar trebui sa vizitezi cei mai buni 2 dermatologi din zona ta, sa stabileasca cat de riscante/periculoase sunt.

Apoi, daca sunt benigne, le poti scoate la orice chirurg, sau la orice chirurg dermatolog.

Daca sunt maligne si arata riscant (au crescut foarte repede, au culoare mov/vanata pe margini, prezinta margini foarte neregulate si au suprafata formata din protuberante foarte mici, ca niste bobite ) e cel mai indicat sa ceri sfatul unui chirurg oncolog; din nou, cel mai bun/renumit pe care il gasesti in zona ta.

Toate se pot opera DACA E NEVOIE/ DACA MEDICUL DERMATOLOG si medicul chirurg RECOMANDA, dar la cele maligne trebuie acordata o atentie deosebita, taiat cu o marja de siguranta mai mare in jurul lor.

Pret fix spitalele de stat din cate stiu nu au, dar in functie de cat dai, asa esti tratat.

Eu recomand daca tot doresti sa dai bani, sa cauti o clinica privata.
Pretul aproximativ este 120-150 euro / alunita.

Daca nu e vorba despre un nev papilomatos, pretul difera.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E riscant.Mai bine le lași așa.

| colonelumorteni a răspuns:

Nu le scoate...am avut o iubita in scoala primara care avea cosuri si alunite laughingNu m-a deranjat happy