| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 luni a inceput sa ma doara in piept intr-o anumita zona.Am fost la medic si m-a diagnosticat cu pneumonie, dupa mai mult tratament durerea s-a diminiat dar dupa ce am incetat tratamentul a revenit la loc.Lucrurile s-au mai agravat, dupa o perioada de timp nu mai puteam sa respir normal, nu am probleme in a respira dar simt ca nu mi se umple plamanii complet cu aer.Am fost la pneumolor si mi-a zis ca e ceva legat de musculatura.Mentionez faptul ca ma doare in piept doar atunci cand ma incordez.Dar stiu sigur ca e ceva de la plamani.In cele din urma mi-a zis ca am spasmofilie, atunci ca sa fie sigura m-a facut sa fac un test nu stiu sigur cum se mai cheama, stiu ca mi-a injectat cu o seringa ser in mana si s-a umflat, iar daca se dezumfla nu era negativ. Ea a zis ca in functie de rezultatul testului ala adica daca ramane umflat sau daca trece imi va da sa fac raza( vreau sa stiu daca am facut testul ala inseamna ca nu am nici un virus, microb, tumoare la plamani? ). Cand am fost ultima oara la ea m-a diagnosticat cu astm bronsic intermitent si mi-a dat un tratament pe 3 luni.Ce nu inteleg eu este faptul ca la simptomele de astm eu nu gasesc nicaieri ca te doare in piept ( si aceasta durere o am mereu)
Sunt nelinistit, deoarece cand ma uit la simptome de cancer pulmonar am cateva dintre ele si de aceea va intreb daca testul ala care l-am facut atunci si care in functie de ele imi dadea sau nu sa fac raza imi zicea daca am vreo tumoare sau ceva?
adica daca aveam cancer pulmonar de exemplu imi ramanea mana umflata in zona aceea?
si alta intrebare a mea mai e daca e normal sa te doara in piept, adica daca e ceva legat de astm sau e altceva?
va multumesc mult, dau funda si as fi recunoscator daca m-ati ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Astmul bronsic poate da dureri toracice/in piept. Testul la care faci referire iese pozitiv pentru spasmofilie, nu pentru cancer pulmonar.
http://www.i-medic.ro/diete/dieta-pentru-prevenirea-cancerului-pulmonar

| cristimihailov a răspuns:

Schimba si tu doctorul ala sau macar asteapta pana vine diagnosticul si mergi la alt doctor.

Problemele pe care le spui sunt prea complexe pentru unii care habar nu au medicina.

Poti sa ai incepand de la cea mai urata forma de cancer, pana la trichineloza sau un "amarat" de astm sau doar o pneumonia neterminata care a dat in altceva. Sau TBC.

Poti sa auzi o groaza de tampenii de pe site-ul asta.

Mergi si la alt doctor si gata.
Doctorul curent nu ti-a spus nimic pentru ca nu stie despre ce este vorba inca.