| Urucu_Laurentiu_1999 a întrebat:

acum 3 saptamani am suferit o entorsa la genunchiul drept,am stat o saptamana cu atela ghipsata, dupa mi s-a facut punctie(mi-a scos 2 seringi de sange din genunchi),iar dupa mi-au pus ghips si am stat cu el pana astazi cand mi l-au scos.
Genunghiul inca e inflamat,si nu prea pot sa-l indoi. il indoi,dar nu complet. mi s-a spus ca asta e normal, pentru ca dupa 3 saptamani s-au atrofiat muschii.
E normal ca inca sa fie inflamat? si ce pot face ca sa nu mai fie inflamat? Si cam in cat timp se vindeca complet entorsa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Da asa e cum ti s-a spus. pune comprese cu apa sau gheata.mai maseaza-l usor pentru a pune in miscare circulatia, ori daca poti, fa cateva ore de kinetoterapie, te va ajuta la recuperare prin exercitii de gimnastica recuperatorie

| Daniel2836 a răspuns:

Inflamația nu va dura mai mult de 1 săptămână. Nu va fi nici o problemă.
Entorsa se va vindeca în maxim 3 săptămâni (Asta în cele mai grave cazuri).